Maciej Moskwa - gość Tychy Press Photo 2020

Przedstawiamy gości zbliżającego się Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2020. Będą to: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

Maciej Moskwa (na zdjęciu u góry) – fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura” i „Saraha” o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

Na wystawie „Człowiek ze światła” w galerii Obok Krzysztof Gołuch pokaże osoby niepełnosprawne, pracujące w katowickim hotelu, a Michał Szalast – albinosów w Tanzanii. Wystawa łączy dwa materiały, w centrum których jest człowiek.

Michał Szalast to fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Krzysztof Gołuch zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

Justyna Janus pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

Krzysztof Karolczyk to fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

Piotr Zwarycz to oficer Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej i Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.

Festiwal odbędzie się w sobotę i niedzielę, 7-8 marca 2020, w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” w Tychach, plac Baczyńskiego 2. Tradycyjnie wystawa pokonkursowa znajdzie się na parterze Andromedy, a wystawa gości – w galerii „Obok”. Obie wystawy będą czynne do 31 marca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Partnerzy: Fujifilm, Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.
Patroni medialni:  TVP3 Katowice, Gazeta Wyborcza, Fotopolis, Twoje Tychy, Nowe Info, eTychy.org.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku lub zapisz się na nasz newsletter.