Gość Tychy Press Photo 2021: Anna Lewańska

Tychy Press Photo to nie tylko konkurs, ale i okazja do poznania twórczości znanych fotografów. Naszych gości zapraszamy do pokazania zdjęć w galerii Obok i podczas slide show, które jest okazją do posłuchania opowieści o fotografii, pracy artystów i okolicznościach powstania oglądanych zdjęć.

W 2021 roku gośćmi Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo byli: Anna Lewańska, Marzena Bugała, Irek Dorożański i Marcin Giba.

Anna Lewańska

Gość specjalny festiwalu i przewodnicząca jury tegorocznego konkursu. Najbardziej lubi portretować ludzi, ponieważ ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, tak samo dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. Zdjęcia z tej podróży pokazała na wystawie „27 tysięcy kilometrów do domu” w Centrum Kultury Katowice.

W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo. Jej prace były wystawiane w kilkudziesięciu galeriach w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech. Anna Lewańska obecnie pracuje jako fotograf freelancer i współpracuje jako fotoreporter z „Gazetą Wyborczą”.

Kiedy pada pytanie czym jest dla niej fotografia, najchętniej odpowiada cytatem z Elliotta Erwitta: „Fotografia to sztuka obserwacji. Sztuka znajdowania czegoś ważnego w zwykłych rzeczach. Ma niewiele wspólnego z tym co widzimy, ale wszystko z tym jak na to patrzymy”.

Fotografie Anny Lewańskiej będzie można obejrzeć podczas pokazu on-line (kanał YouTube galerii Obok) w pierwszy dzień festiwalu – sobotę, 13 marca.

Fot. Anna Lewańska
Na zdjęciu powyżej: Rodzina z Nowej Wsi z wizytą u rodziny w Głubczycach, lipiec 2012. Fot. Anna Lewańska

Goście drugiego dnia festiwalu (niedziela, 14 marca):

Marzena Bugała

Od kilkunastu lat pracuje jako fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizując m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonując portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne. Szczególne miejsce w jej fotografiach zajmuje dokumentacja Śląska, który filtruje przez świeże spojrzenie mgieł i załamującego się światła. W 2020 roku dwukrotnie jej fotografie newsowe obiegły całą Polskę i media zagraniczne. Zdjęcie hajlującego w stronę katowickiej policji pseudokibica wywołało ogólnopolską dyskusję. Fotografia dziewczyny na schodach katowickiej katedry otoczonej zniczami i kordonem policji stało się ikoną strajku kobiet.

Marzena Bugała jest laureatką między innymi konkursów „Obiektywnie Śląskie”, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Sportowej, Inny Czas, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i Human Doc.  Nagrodzona tytułem Dziennikarki Roku w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

Fot. Marzena Bugała - gość Tychy Press Photo

Na zdjęciu: Protest kobiet w Katowicach. Fot. Marzena Bugała.

Marcin Giba

Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opavie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Zawodowo realizuje sesje komercyjne, których efekty pozwalają budować wizerunek ludzi i firm oraz wspierają ich działania marketingowe.

W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards i Tokyo International Foto Awards. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie czy Trieście. Mieszka na Śląsku, ale pracuje w całej Polsce.

Fot. Marcin Giba

Irek Dorożański

Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. Tradycje dziedziczy po ojcu i dziadku. Głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa. W obydwu przypadkach interesuje go człowiek w środowisku, w którym się znalazł, a także jego zmagania z życiem codziennym. W zdjęciach lubi sytuacje nieoczywiste „na uboczu”.

Swoją przygodę z zawodem fotoreportera zaczynał w „Dzienniku Zachodnim”. Obecnie freelancer. Współpracuje z największymi agencjami prasowymi w kraju i za granicą. W dorobku ma kilka tysięcy publikacji.

Jest laureatem kilkunastu nagród w największych polskich konkursach fotografii prasowej (m.in. BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa), a także autorem kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych. Od prawie dekady współtworzy wizerunek jednej z największych polskich instytucji kultury Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Fot. Irek Dorożański


W 2020 roku goście Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo to:

Maciej Moskwa

Fotograf, absolwent i wykładowca Sopockich Szkół Fotografii, założyciel kolektywu dokumentalistów Testigo Documentary. Od 2011 roku dokumentuje skutki konfliktu w Syrii. Fotografował wydarzenia społeczne w Polsce, Iraku, Somalii, Palestynie, Sudanie Południowym, Syrii i Iranie. Autor książek „Sura” i „Saraha” o wojnie i rewolucji syryjskiej. Laureat głównych nagród w konkursach Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Fotoreporter Roku i Gdańsk Press Photo. Rocznik 1982, mieszka w Gdańsku. Uwielbia perskie dywany i kawę z kardamonem. Ambasador marki Fujifilm.

Maciej Moskwa
Zdjęcie promujące festiwal: © Maciej Moskwa. 12-letni Hasun, kurdyjski uchodźca. Zdjęcie z fotoreportażu o skutkach ataku Państwa Islamskiego na kurdyjskie miasto Kobane w Syrii. Zdjęcie roku w prestiżowym konkursie Grand Press Photo.

Michał Szalast

Fotograf dokumentalista i filmowiec dokumentalista. Urodzony i nierozerwalnie związany z Górnym Śląskiem. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jako fotoreporter, filmowiec, publicysta i kurator. Pedagog w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie. Zwycięzca konkursów fotografii prasowej BZ WBK Press Photo i Silesian Press Photo. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Michał Szalast
Zdjęcie z fotoreportażu o albinosach: © Michał Szalast. Światło to życie, ciemność to śmierć. Te proste skojarzenia wydają się uniwersalne i niepodważalne. Nie dla nich. Żyją w Tanzanii na największej wyspie jeziora Wiktorii. Ukryci przed promieniami w swych pokrytych falistą blachą chatkach. Kuszeni przez wpełzające do wnętrza światło, próbują toczyć nierówną walkę z instynktem i nie poczuć ciepłego dotyku Słońca. W końcu przegrywają i za chwilę radości płacą strupami zainfekowanej skóry. To historia o kilkorgu z nich, o ciemności którą oswoili i świetle, za którym tęsknią.

Krzysztof Gołuch

Zajmuje się fotografią dokumentalną i reportażową, której głównym tematem jest człowiek. Autor książki fotograficznej „Co siódmy”. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy), obecnie student studiów doktoranckich na tejże uczelni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Knurowie.

Krzysztof Gołuch
Zdjęcie z fotoreportażu „Hotel” © Krzysztof Gołuch. Wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie ze względu na swoje ograniczenia nie może wykonywać pracy zawodowej. Od kilku lat w Polsce powstają miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą pracować. Takimi miejscami są Zakłady Aktywności Zawodowej jak na przykład św. Marcin w Katowicach. Prowadzi hotel i świadczy usługi gastronomiczne. To miejsce daje pracę i rehabilitację osobom niepełnosprawnym. Podjęcie pracy dla nich jest kolejnym etapem trudnej drogi, jaką muszą pokonać w swoim życiu, by normalnie żyć.

Justyna Janus

Pochodzi z Częstochowy, mieszka i prowadzi studio fotograficzne w Aleksandrii I. Freelancer. Dokumentuje życie codzienne lokalnej społeczności. Laureatka konkursów fotograficznych, m.in. Grand Press Photo, Obiektywnie Śląskie, Klimaty Częstochowy i Fotosprint. Pokaże m.in. materiał o swoich dzieciach, Jasiu i Amelce, które na co dzień nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej, a ich życie jest pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń.

Justyna Janus
Zdjęcie z fotoreportażu „Jaś i Małgosia” © Justyna Janus. Autorka: Jestem mamą Jasia i Amelki. Na co dzień moje dzieci nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej. Ich życie jest „nudne”: pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń. Gdy parę razy usłyszałam: „Mamo, nudzi mi się!” – moja reakcja była zawsze taka sama: „Inteligentne dzieci się nie nudzą!”. Któregoś dnia syn powiedział mi, że inne dzieci mają normalnych rodziców. Co oznacza, że telefony i komputery są stałym elementem ich życia. Codzienność moich dzieci potrafi być zaskakująca. Czasem zastanawiam się, czy nie robimy im krzywdy, odbierając im ten wirtualny świat. Mam cichą nadzieję, że masa wolnego czasu, który otrzymują w zamian oraz uwaga, którą im poświęcamy zostanie kiedyś doceniona. Materiał został nagrodzony w konkursie Grand Press Photo w 2019 roku.

Krzysztof Karolczyk

To fotoreporter i fotoedytor. Zaczynał w „Głosie Nowej Huty” w 1986 roku, później był tygodnik piłkarski „Gol”, a od 1992 roku w redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował w niezliczonej ilości gazet i czasopism w Polsce oraz w wielu tytułach zagranicznych. Otrzymał kilka nagród w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej i Grand Press Photo. Lubi fotografować sport i ludzi, zwłaszcza polityków.

Krzysztof Karolczyk
Zdjęcie © Krzysztof Karolczyk. Autor opowie nam o pracy fotoedytora, podczas spotkania „Zawód: fotoedytor” w drugi dzień imprezy, czyli w niedzielę, 8 marca, w galerii Obok.

Piotr Zwarycz

Jest oficerem Państwowej Straży Pożarnej z 17-letnim doświadczeniem, pracuje w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Radzionkowie. Jest ratownikiem wysokościowym, taternikiem jaskiniowym, płetwonurkiem, skoczkiem spadochronowym, motorowodniakiem, jak również fotografem dokumentalistą. Laureat i finalista konkursów m.in. Grand Press Photo, Śląskiej Fotografii Prasowej, Amundsen Photo Awards, Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic i Chromatic Awards. Autor niesamowitych zdjęć, wykonywanych w miejscach i sytuacjach, do których inni fotografowie nie mają dostępu.

Piotr Zwarycz
Zdjęcie © Piotr Zwarycz. Autor dokumentuje niebezpieczną pracę strażaków. 

Gościem Tychy Press Photo w 2019 roku jest Marek Lapis.

Artysta zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje.

Marek Lapis jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, laureatem m.in. International Photography Awards, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Leica Street Photo i Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykładał fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii.

Był etatowym fotoreporterem tygodnika „Wprost”, jego zdjęcia ukazywały się też między innymi w „Polityce”, „Newsweeku” i „Przekroju” oraz mediach zagranicznych: „Time”, „Focus” czy „The Sunday Telegraph”.

Marek Lapis o „Biało-Czerwonej”: To długoterminowy temat, zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę. Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym się nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych Polakach, opowiedziana na kanwie dwóch barw, w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Wydawnictwo albumowe będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń.


Gościem Tychy Press Photo w 2018 roku był Chris Niedenthal.

Chris Niedenthal fot. Dominik Gajda
Chris Niedenthal – fot. Dominik Gajda/TPP

Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Studiował fotografię w London College of Printing. W 1973 roku przyjechał do Polski na kilka miesięcy i pozostał do dziś. Na początku lat 80. współpracował z amerykańskim tygodnikiem „Newsweek”, a od 1985 roku fotografował dla „Time Magazine”. Robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach. Przez kilka lat współpracował też z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel”.

Był świadkiem powstania wolnego związku zawodowego „Solidarność” podczas strajku w stoczni im. Lenina w Gdańsku, jak również wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, później dokumentował upadek komunizmu w 1989 roku. Jego zdjęcie transportera opancerzonego, stojącego na tle reklamy filmu „Czas apokalipsy”, na budynku warszawskiego kina „Moskwa”, stało się symbolem stanu wojennego. W konkursie World Press Photo został nagrodzony w 1986 roku, za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara. Przez wiele lat pracował nad cyklem fotografii o dzieciach niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach w Polsce i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”).

W Polsce ukazało się kilka albumów z jego fotografiami, między innymi „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” (2004), „13/12. Polska Stanu Wojennego” (2006) i „1989. Rok nadziei” (2017). W 2011 r. ukazała się jego autobiografia „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.

W Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (na I piętrze Andromedy) pokazywane będą zdjęcia dość nietypowe dla twórczości autora, bo sportowe. Fotograf nie ukrywa, że ta tematyka nigdy specjalnie go nie pociągała, lecz chcąc nie chcąc, zgromadził sporo zdjęć jeśli nie sportowych, to o sporcie. Jest bramkarz Jan Tomaszewski w kolejce w sklepie spożywczym, uzbrojeni żołnierze na meczu piłki nożnej czy aktorka Dorota Stalińska w czasie ćwiczeń fitness w domu. Wystawa będzie czynna do 30 marca.


Mariusz Forecki był gościem Tychy Press Photo w 2017 roku.

To fotograf-dokumentalista, autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej.
Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Biennale Fotografii w Poznaniu i festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor pięciu książek fotograficznych. Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego ostatnia książka „Człowiek w ciemnych okularach” zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii „fotografia współczesna”.
Mariusz Forecki należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Wykłada we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Mieszka w Poznaniu.
Strona artysty: www.forecki.pl


Marian Jamrozy był gościem specjalnym Tychy Press Photo 2016.
Marian Jamrozy - fot. Dominik GajdaJest fotografem od wielu lat związanym z naszym regionem, laureatem konkursu Tychy Press Photo w 2005 roku. W TPP pokazał swoje zdjęcia już podczas drugiej edycji imprezy, gdy nie organizowano jeszcze konkursu.
Jego fotografie zobaczyliśmy podczas pokazu w dniu wernisażu, czyli 12 lutego 2016 r. (dolny hol Pasażu Kultury Andromeda) i na wystawie w galerii Obok, na piętrze pasażu. Były zdjęcia wykonane na dole w kopalni, pokazujące odświętne momenty jak i życie codzienne górników oraz zdjęcia z powodzi w Bieruniu.
Marian Jamrozy w 1968 roku ukończył technikum fototechniczne w Katowicach – Piotrowicach i rozpoczął pracę jako fotograf zakładowy w Kopalni Lenin w Mysłowicach. Jest też absolwentem trzyletniego Studium Fotografii i Filmu we Wrocławiu. W latach 70. publikował w Głosie Górniczym. Jako instruktor fotografii współpracował z domami kultury przy kopalniach Boże Dary i Wesoła. Związany z tyskimi mediami, między innymi tygodnikiem Echo i tygodnikiem Twoje Tychy. Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Mysłowicach.
Zdjęcie: Dominik Gajda

fot. Marian Jamrozy

Bartek Barczyk był gościem specjalnym wystawy Tychy Press Photo 2015.
Tychy Press Photo - Bartek BarczykPrzez 12 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, w tym jako kierownik działu fotograficznego redakcji w Katowicach. Obecnie jest oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Znany jest z portretów tancerzy, muzyków i kompozytorów.
Bartek Barczyk urodził się 10 listopada 1974 roku w Tarnowskich Górach. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach i Pomaturalnego Studium Fotograficzno – Filmowego w Opolu.
W 2005 roku fotografował Jacka Łumińskiego, dyrektora Śląskiego Teatru Tańca, podczas jego pracy z młodzieżą w stolicy Sudanu. W innym projekcie przez sześć tygodni dokumentował spektakle tancerzy Śląskiego Teatru Tańca podczas tournée w USA i Kanadzie. Wybitny polski reżyser, Grzegorz Jarzyna, zlecił mu obsługę fotograficzną pobytu Teatru Rozmaitości w Nowym Jorku, gdzie teatr wystawiał „Macbetha”. Bartek Barczyk zrealizował cykl portretów Wojciecha Kilara, które ozdobiły jego najnowszą płytę. Portretował takie osoby jak: Krzysztof Penederecki, Soyoung Yoon, Aleksander Liebreich, Agata Szymczewska czy prawnuczka Wagnera – Daphne Wagner.

Tychy Press Photo - fot. Bartek Barczyk

Jego zdjęcia zdobyły kilka nagród, były pokazywane na wielu wystawach, między innymi w Katowicach i Warszawie. W 2007 roku, podczas Roku Fotografii w Parlamencie Europejskim, cykl fotografii pt. „Dancig Silesia” był pokazywany w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W 2013 r. na zaproszenie BWA prowadził cykl warsztatów fotograficznych pt. „Pstrykowisko”.
Jego fotografie były publikowane między innymi przez „Gazetę Wyborczą”, „Politykę”, „Twój Styl”, „Fashion”, „New York Times” i „Tanz Aktuelle”. Ważniejsze nagrody: I miejsce w Konkursie Fotografii Prasowej (2003), III miejsce w Konkursie Fotografii Prasowej, w kategorii kultura (2006), III miejsce w Śląskiej Fotografii Prasowej (2008).
Zobaczcie też stronę fotografa bartekbarczyk.com i jego profil na Facebooku.

Andrzej Grygiel - gosc specjalny Tychy Press Photo 2014Gościem specjalnym Tychy Press Photo 2014 był Andrzej Grygiel, fotoreporter PAP i laureat konkursu World Press Photo 2014.
Jego zdjęcia można było obejrzeć podczas slide show na sali Teatru Małego (podczas wernisażu wystawy pokonkursowej), a także w Miejskiej Galerii Sztuki Obok.
Andrzej Grygiel od 1989 r. jest związany z prasą na Śląsku. Pracował dla katowickiej popołudniówki „Wieczór” i dla „Dziennika Zachodniego”, współpracował z wieloma innymi wydawnictwami. Od 2005 roku pracuje jako fotoreporter dla Polskiej Agencji Prasowej. Jest absolwentem dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
Na dzień przed wernisażem wystawy Tychy Press Photo 2014 Andrzej Grygiel został laureatem World Press Photo – drugiej nagrody w kategorii sport, za zdjęcie pojedyncze (do zobaczenia poniżej) z zawodów narciarskich w Szczyrku, wykonane 23 marca 2013 roku.

Fot. Andrzej Grygiel - nagroda w World Press Photo 2014

Andrzej Grygiel jest też laureatem nagrody „Zdjęcie roku” w konkursie Press Foto BZWBK 2013, za czarno-białą fotografię pacjentów oddziału kardiologii Szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu, którzy cieszą się z bramki strzelonej przez reprezentację Polski, w meczu z Grecją podczas Euro 2012. W tym konkursie fotografia otrzymała również II nagrodę w kategorii „Sport”. To samo zdjęcie zajęło także III miejsce w kategorii „Sport” w konkursie Grand Press Photo.
W konkursie Grand Press Photo 2010 fotoreportaż (zajęcia dla osób niepełnosprawnych w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu) zdobył drugą nagrodę w kategorii „Życie codzienne”. W 2008 roku w Grand Press Photo otrzymał wyróżnienia w kategoriach „Ludzie” i „Sport” za zdjęcia kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej w Bielsku-Białej i amerykańskich siatkarzy podczas Ligi Światowej w katowickim Spodku. Rok wcześniej został laureatem trzeciej nagrody w kategorii „Sport” za zdjęcie z zawodów Lotos Cup w Szczyrku. W konkursie Press Foto BZWBK w 2007 roku nagrodzono fotoreportaż z katastrofy w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.
Andrzej Grygiel prowadzi dwa blogi: andrzejgrygiel.net i pastsilesia.pl. W pierwszym z nich zamieszcza swoje aktualne fotografie. W drugim pokazuje własne zdjęcia ze Śląska i Zagłębia sprzed 15-20 lat. W minionym roku branżowy miesięcznik „Press” umieścił blog pastsilesia.com na drugim miejscu w rankingu najlepszych polskich blogów fotograficznych. W uzasadnieniu wyboru napisano: „Lekcja historii Śląska i Zagłębia, ale też lekcja świetnej fotografii. Regularnie odkopywane z archiwum fotografa zdjęcia z lat 90. ubiegłego wieku wykonywane na Śląsku dają ciekawy, nieraz zaskakujący obraz tamtego okresu”.
Oficjalna strona: andrzejgrygiel.pl.

Gościem specjalnym Tychy Press Photo 2013 był fotoreporter Arkadiusz Gola.
Jako fotoreporter prasowy Arkadiusz Gola pracuje od 1991 roku. Od 16 lat w redakcji „Dziennika Zachodniego” w Katowicach. Jest absolwentem Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie i członkiem ZPAF-u (Związku Polskich Artystów Fotografików). Zdobył wiele nagród w ogólnopolskich i regionalnych konkursach fotografii prasowej, między innymi w konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Pressfoto, Newsreportaż oraz Śląskiej Fotografii Prasowej. Dziennikarz roku „Dziennika Zachodniego” w 2003 r. W 2010 roku laureat nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Muzeum Umeni w Ołomuńcu. Jest autorem albumów „Ludzie z węgla”, „Nie muszę wracać…” i „Stany graniczne”. Arkadiusz Gola brał udział w ponad czterdziestu wystawach w kraju i za granicą. Mieszka w Zabrzu.
Oficjalna strona: arekgola.com.

Gościem specjalnym Tychy Press Photo 2012 był fotoreporter Tomasz Jodłowski.
Fotografował między innymi dla „Rzeczpospolitej”, „Dziennika Zachodniego” i tyskiego tygodnika „Echo”. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury – projekt fotograficzny „Sound of Silesia” (2011). Ważniejsze nagrody: Grand Prix w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej 2005 za fotografię „Dziewczynka czekająca na eksmisję z bytomskiego mieszkania”, I miejsce w kategorii portret-fotoreportaż, w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym BZ WBK Press Foto 2006, Tychy Press Photo 2006 – III nagroda za fotografie pod tytułem „Skazani na bluesa” wykonane podczas Tyskiego Festiwalu Muzycznego imienia Ryśka Riedla – portrety jego uczestników (2006), I miejsce (ex equo) w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest piękne” 2010, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Francja w obiektywie” 2011, III miejsce w kategorii portret w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym BZ WBK Press Foto 2011 za portret Krzysztofa „Diablo” Włodarczyka – zdjęcie wykonane podczas treningu w Wiśle,  Specjalne wyróżnienie firmy Nikon w 7 Wielkim Konkursie Fotograficznym magazynu National Geographic 2011. Tomasz Jodłowski jest współtwórcą zdjęć do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Wychowały nas książki”, na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz twórcą zdjęć do kampanii promującej event „Dzień Kilara” z okazji 75-tych urodzin wybitnego kompozytora (2007). Więcej informacji na: tomaszjodlowski.com.

Gościem specjalnym Tychy Press Photo 2011 był Marek Locher – po wernisażu (11 lutego 2011 r.) można było obejrzeć slide show jego fotografii na sali Teatru Małego.
Marek Locher – urodzony w 1975 roku w Katowicach. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową i systemami CAD. Od najmłodszych lat wielbiciel architektury przemysłowej Górnego Śląska. Ją głównie fotografuje, a w szczególności ginące, zrujnowane miejsca poprzemysłowe oraz sam proces ich likwidacji. Zajmuje się także fotoreportażem obrazującym miejsca i życie mieszkańców starych śląskich dzielnic robotniczych. Od ponad sześciu lat nieprzerwanie realizuje swój główny cykl zdjęć pod ogólną nazwą „Rejestracja Zmian”. Fotografie o tej tematyce zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach fotograficznych: Wykluczone, Foto-PeIn, Obiektywnie Śląskie oraz Śląskiej Fotografii Prasowej. Od marca 2008 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Oto jego fotografie:

fot. Marek Locher  fot. Marek Locher
fot. Marek Locher  fot. Marek Locher
Marek Locher o fotografiach utraconego krajobrazu: Często zastanawiam się dlaczego wciąż tak uparcie żyję niedawną przeszłością i jak jeszcze długo będę w nią zaglądał – w przeszłość Górnego Śląska, mojej małej ojczyzny. Co mnie tam tak mocno trzyma? Ja przecież też żyłem naście lat w tamtej epoce, w dodatku w najciekawszym historycznie rejonie Śląska, gdzie wszystko kojarzy się z gigantycznym koncernem górniczo-hutniczym Giesche i jego fenomenalnymi budowniczymi. Mogłem więc sięgać wzrokiem w tamten krajobraz z każdej najbliższej okolicy i robiłem to. Fascynował mnie i ciekawił swoją różnorodnością formy i kształtu, i jak się później przekonałem, tylko i wyłącznie tym – czyli swoją stroną wizualną, bo pracy pod ziemią w kopalni nigdy nie odważyłem się podjąć. Uciekłem w zupełnie inną stronę, zapominając o moich krajobrazach. A gdy przez kilka lat całkowicie pochłonęła mnie nowa ukochana praca, rzecz jasna nie zauważyłem jak za oknami masowo znikały szybowe wieże i kominy hut. Dlatego teraz gdy odnajduję i spoglądam na stare fotografie tamtego Śląska, których ciągle mi mało, czy analizuję filmy z tamtego okresu, odczuwam w sobie chęć odwiedzenia tych miejsc dzisiaj, zobaczenia co pozostało po przeszłości i czy przypadkiem tu docieram do sedna. Czy aby nie da się ich jeszcze sfotografować w sposób taki, by oglądając się miało wrażenie, że widzimy nietknięty współczesnymi zmianami tamten „utracony” już krajobraz lub jego charakterystyczne fragmenty. Strona internetowa: mareklocher.strefa.pl.

W 2010 roku gościem specjalnym Tychy Press Photo był Józef Wolny z „Gościa Niedzielnego”, w 2009 roku – Aleksander Prugar z „Gazety Wyborczej”, w 2008 r. – Arkadiusz Ławrywaniec z „Polski. Dziennika Zachodniego”.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz