Rok 2001. W pierwszej edycji Tychy Press Photo wzięło udział siedmiu fotoreporterów związanych z lokalnymi tyskimi mediami i mieszkających w tym mieście. Wystawa w Teatrze Małym przygotowana została na wariackich papierach. Nie było nawet folderu. Wystawa była przeglądem, nie było jeszcze konkursu, ale już wzorem World Press Photo obowiązywała zasada prezentowania tylko zdjęć z minionego roku.
Pokazano zdjęcia autorstwa: Pawła Bilangowskiego (nie istniejący już „Tydzień w Tychach”), Sławomira Błacha (tygodnik „Echo”), Dominika Gajdy („Tydzień w Tychach”),  Ireneusza Kaźmierczaka („Gazeta Wyborcza” – gość specjalny), Zbigniewa Marszałka (nie istniejący już tygodnik „Nowe Echo”), Wojciecha Sznera („Dziennik Zachodni”) i Marcina Zimnala (tygodnik „Echo”). Wernisaż odbył się 10 lutego 2001 roku. Wystawa trwała do 6 marca.

Rok 2002. Po raz drugi fotoreporterzy związani z Tychami pokazali swoje najlepsze zdjęcia wykonane w minionym roku. Było znacznie więcej autorów, bo aż 18, w tym Rafał Klimkiewicz z „Rzeczpospolitej” i Tomasz Jodłowski z „Dziennika Zachodniego”.
Po wernisażu odbył slide show, podczas którego pokazano około 200 zdjęć autorstwa fotografów „Gazety Wyborczej”, m.in.: Roberta Krzanowskiego, Grzegorza Celejewskiego, Marty Błażejowskiej i Pawła Sowy.
Na wystawie były zdjęcia: Pawła Bilangowskiego, Sławomira Błacha, Tadeusza Cieślika, Joanny Ficek, Dominika Gajdy, Michała Grzybczaka, Mariana Jamrozego, Tomasza Jodłowskiego, Ireneusza Kaźmierczaka, Rafała Klimkiewicza, Zbigniewa Marszałka, Jolanty Pierończyk, Bogdana Prejsa, Mirosława Szumnego, Wojciecha Sznera, Dariusza Zakrzewskiego, Marcina Zimnala i portalu Bil.pl (Z. Pakosz, A. Nawrot, M. Loszek i R. Kula). Sponsorzy: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Agfa Fotonet Tychy i Hotel Noma Residence Promnice oraz tyski portal internetowy Bil.pl.
Niestety, próbowano podpalić wystawę. Jedna rama została uszkodzona, zdjęciom nic się nie stało. Sprawca został złapany.
Wernisaż odbył się 2 lutego 2002 roku. Wystawa w dolnym holu Teatru Małego trwała do 16 lutego. Została pokazana też w Kobiórze.

Fragment recenzji autorstwa Anny Dąb z katowickiej Gazety Wyborczej: „Od momentu, w którym wymyślono fotografię, zaczęto dostrzegać jej metafizyczny wymiar. Bo zdjęcie to nie tylko ilustracja gazetowego tekstu, czy miła pamiątka z rodzinnego spotkania. Zdjęcie to zatrzymanie jednego, krótkiego momentu na bardzo, bardzo długo. Po jakimś czasie z tych chwil powstaje obraz całości – miesiąca, roku, całego życia. (…)
W fotografii prasowej, zdjęcie (ku niezadowoleniu piszących dziennikarzy) coraz bardziej uniezależnia się od tekstu. Te wszystkie elementy widać doskonale na (…) World Press Photo. Imprezie, która każdego roku staje się największą wizualną kroniką minionych 12 miesięcy.
Tym samym tropem (choć rzecz jasna na mniejszą skalę) idą również organizatorzy tyskiej wystawy Tychy Press Photo, którzy od wielkiego, starszego brata pożyczyli nie tylko nazwę. Dokumentowanie roku z życia miasta dzięki dokonaniom mieszkającym w nim fotografów, to pomysł niezwykły. Są tu nazwiska bardziej i mniej znane. Doświadczenie fotografowie i początkujący adepci tej sztuki. Łączy ich jedno – z upodobaniem fotografują to, co ich otacza. Czasem jest zabawnie, czasem poważnie. (…)”

Rok 2003. W Teatrze Małym wystawionych zostało prawie 150 zdjęć, wykonanych przez dziewiętnastu autorów (osoby zajmujące się wyłącznie fotografią, jak dziennikarze piszący i fotografujący), między innymi z Trybuny Śląskiej, Gazety Wyborczej i Dziennika Zachodniego.
Sponsorzy: Laboratorium Fotografii Cyfrowej AGFA Fotonet w Tychach, ul. Fabryczna 2 i Dom Handlowy AZET w Tychach, ul. Grota Roweckiego. Patronat prasowy: Gazeta Wyborcza i tygodnik Echo. Wernisaż odbył się 8 lutego. Wystawa w dolnym holu Teatru Małego trwała do 22 lutego.
Lista uczestników:
Sławomir Błach – Tygodnik Echo
Jacek Boczar – Miejskie Centrum Kultury
Tadeusz Cieślik – Tygodnik Echo
Joanna Ficek – Dziennik Zachodni
Dominik Gajda – TwT, Tygodnik Echo
Michał Grzybczak – Gazeta Wyborcza
Marian Jamrozy – Tygodnik Echo
Tomasz Jodłowski – Trybuna Śląska, Agencja Forum
Piotr Kaczmarczyk – Dziennik Zachodni
Ireneusz Kaźmierczak – Fiat Auto Poland
Marek Karch – Agfa
Zbigniew Marszałek – Dziennik Zachodni
Agnieszka Pajor – Tydzień w Tydzień
Jolanta Pierończyk – Dziennik Zachodni
Marcin Sitko – Dziennik Zachodni
Wojciech Szner – Dziennik Zachodni
Karina Trojok – Trybuna Śląska
Dariusz Zakrzewski – Dziennik Zachodni
Marcin Zimnal – Tygodnik Echo

Rok 2004. Po raz pierwszy wystawie towarzyszy konkurs fotografii prasowej, skierowany wyłącznie do fotoreporterów mieszkających w Tychach.
Laureatem pierwszej nagrody zostaje Michał Grzybczak – za czarno-białe zdjęcie o tytule „Jestem z miasta T.” wykonane na klatce schodowej bloku na tyskim osiedlu U, drugą nagrodę otrzymał Dominik Gajda, za zdjęcie pod tytułem „Piramida”, wykonane podczas budowy hotelu Piramida w Tychach. W konkursie brało udział 18 autorów.

Rok 2005. Po raz drugi oprócz wystawy organizowany jest konkurs fotografii prasowej. Poszerzono jego formułę. Po raz pierwszy mogli w nim wystartować nie tylko fotoreporterzy prasowi, związani z tyskimi mediami, ale każdy mieszkaniec miasta.
Nadeszło 177 zdjęć 23 autorów – większość stanowiły reportaże. One też okazały się najlepsze. Jury w składzie Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, agencja Edytor.net), Bartłomiej Barczyk (fotoedytor katowickiej Gazety Wyborczej), Lech Kowalczyk (artysta plastyk) i Wojciech Wieczorek (dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach) postanowiło nie przyznać pierwszej nagrody. Drugą otrzymali ex aequo Karolina Marzec i Łukasz Lic, trzecią – Ireneusz Kaźmierczak. Wyróżnienia przyznano Jackowi Boczarowi, Marianowi Jamrozemu i Mirkowi Ruseckiemu.
Wernisaż odbył się 12 lutego w Teatrze Małym w Tychach.

Rok 2006. Pierwsza nagrodę otrzymał Radosław Kaźmierczak, drugą – Hanna Danielczyk,  trzecią – Tomasz Jodłowski.
Wystawa odbywa się szósty raz, konkurs – po raz trzeci.  Jurorami byli: Rafał Klimkiewicz i Roman Koszowski (fotoreporterzy agencji Edytor.net) oraz Bartłomiej Barczyk (fotoedytor katowickiej Gazety Wyborczej).
Zdjęcia  nadesłało 38 osób:

 • Marek Badetko
 • Sławomir Błach
 • Iwona Białożyt
 • Jacek Boczar
 • Damian Chwalczyk
 • Tadeusz Cieślik
 • Jan Cofała
 • Zbigniew Cofała
 • Hanna Danielczyk
 • Aleksander Franczyk
 • Dominik Gajda
 • Janina Gawron
 • Piotr Gliński
 • Edyta Iwaniszyn
 • Marian Jamrozy
 • Tomasz Jodłowski
 • Piotr Kaczmarczyk
 • Maciej Kampa
 • Ireneusz Kaźmierczak
 • Radosław Kaźmierczak
 • Ewelina Kosma
 • Justyna Kropka
 • Krzysztof Kubowicz
 • Łukasz Lic
 • Anna Loska
 • Karolina Marzec
 • Władysław Miszkiewicz
 • Agnieszka Pajor
 • Mariola Piecha
 • Mirosław Rusecki
 • Karolina Sobel
 • Łukasz Stasiak
 • Wojciech Szner
 • Katarzyna Szopa-Witańska
 • Witold Wieszczek
 • Dorota Wilczek
 • Dariusz Zakrzewski
 • Marcin Zimnal

Wernisaż odbył się 11 marca w dolnym holu Teatru Małego w Tychach. Wystawa była czynna do 25 kwietnia. Sponsorem była Enoteka Śląska – sklep specjalistyczny Świat Wina, Tychy, ul. Kościuszki 42. Patronat prasowy: Gazeta Wyborcza, tygodnik Echo i nie istniejący już portal etychy.pl.

Rok 2007. Na konkurs 31 autorów nadesłało 289 fotografii, z których 14 zostało odrzuconych z powodów formalnych. W konkursie mogły wziąć udział osoby mieszkajace lub pracujące w Tychach. Każdy uczestnik mógł nadesłać do 20 zdjęć,  czarno-białych lub barwnych, wykonanych w minionym roku w dowolnym miejscu kuli ziemskiej.
Laureatami konkursu zostali:
·   I nagroda – Krzysztof Pniok („Wyścig”) – 900 zł,
·   II nagroda – Maciej Jarzębiński („Showman – czyli tyskie tournee Romana Giertycha”) – 500 zł,
·   III nagroda – Konrad Grabowski – dzieci w górniczej dzielnicy Bytomia – 300 zł,
·   wyróżnienia – Radosław Kaźmierczak, Witold Wieszczek – po 100 zł,
·   dodatkowa nagroda za najlepsze tyskie zdjęcie – Adam Kluga – 200 zł.
Jurorami byli: Rafał Klimkiewicz i Krzysztof Matuszyński (fotoreporterzy agencji Edytor.net), Józef Wolny (Gość Niedzielny) i fotoreporter Dominik Gajda. Wernisaż odbył się 23 lutego w Teatrze Małym w Tychach.
Gazeta Wyborcza” (dodatek katowicki, 23.02.2007 r., „Najlepsze tyskie zdjęcie roku powstało w… Wielkiej Brytanii”, autor: łuk) pisała: „Rozstrzygnięty w piątek konkurs Tychy Press Photo stawia przed uczestnikami tylko jeden warunek: fotograf musi mieć jakiś związek z miastem. Krzysztof Pniok, którego fotoreportaż z rozpoczęcia sezonu wyścigów konnych w brytyjskim Taunton zdobył Grand Prix i 900 zł nagrody, mieszka w Tychach. No chyba że gdzieś podróżuje, bo ten student II roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu ciekawych ujęć szuka wszędzie. Teraz przebywa w Oslo. Na Wyspach spędził trzy jesienne miesiące, a wyścigi konne fotografował pierwszy raz w życiu. Jurorzy byli jednak zgodni, że wyszło mu doskonale. – Ten reportaż z powodzeniem można by pokazać w dobrych magazynach – mówi Józef Wolny, fotoedytor „Gościa Niedzielnego” i jeden z jurorów.”

Rok 2008. Fotografie po raz pierwszy zajmują także powierzchnię Galerii „Obok”, znajdującej się na piętrze teatru. W galerii znalazły się fotografie nagrodzone oraz prezentowane poza konkursem zdjęcia autorstwa: Arkadiusza Ławrywiańca („Polska Dziennik Zachodni” – reportaż z festiwalu teatralnego Apart w Katowicach) oraz organizatorów Tychy Press Photo Dominika Gajdy (m.in. zdjęcia z misterium męki pańskiej w Chełmie Śląskim), Krystyny Leś i Marcina Zimnala (fotografie z Pragi).
W dolnym holu obejrzeć można pozostałe, wybrane zdjęcia nadesłane na konkurs, wśród nich cykl Radosława Kaźmierczaka uhonorowany „tyską nagrodą”. W konkursie mogły brać udział osoby mieszkające lub pracujące w Tychach.
Laureat pierwszej nagrody, Mateusz Małkowski, jest studentem czwartego roku automatyki i robotyki (specjalność robotyka) na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Mówi o sobie: Fotografia interesowała mnie zawsze, jednak świadomym fotografowaniem zająłem się kilka lat temu. Poprzez fotografię poznałem przyjaciół zarażonych tą samą pasją, którzy są moimi pierwszymi krytycznymi cenzorami. Uwielbiam fotografię uliczną, przechadzki po mieście z aparatem w ręku, obserwacje zachowań i reakcji ludzi na różne sytuacje, zatrzymanie chwil, które w codziennym życiu przechodzą niepostrzeżenie. Nagrodzone zdjęcia powstały w trakcie kilku przechadzek po mieście wiosną i latem 2007 roku. Większość wykonana została Zenitem 12xp.
Laureat drugiej i trzeciej nagrody, Radosław Kaźmierczak, w ubiegłym roku otrzymał wyróżnienie za czarno-białe zdjęcie dzieci nad jeziorem Paprocańskim. W 2006 roku został laureatem głównej nagrody za zdjęcie chłopców grających w piłkę na tyskim osiedlu O. Strona www.kazmierczak.ovh.org.
Zdobywca wyróżnienia, Witold Wieszczek, powtórzył osiągnięcie z poprzedniej edycji konkursu. Wtedy też otrzymał wyróżnienie, za zdjęcie młodej tancerki wykonane na gdańskiej starówce. Strona www.kriton.one.pl.
Uczestnicy konkursu:

 • Anna Bierwiaczonek
 • Ewa Bilangowska
 • Sławomir Błach
 • Jacek Boczar
 • Piotr Botor
 • Dawid Chalimoniuk
 • Damian Chwalczyk
 • Tadeusz Cieślik
 • Marzena Darul
 • Krystyna Dobień
 • Konrad Grabowski
 • Przemysław Jendroska
 • Piotr Kaczmarczyk
 • Ireneusz Kaźmierczak
 • Radosław Kaźmierczak
 • Grzegorz Klachacz
 • Lech Kowalczyk
 • Monika Lewandowska
 • Maria Małek
 • Mateusz Małkowski
 • Władysław Miszkiewicz
 • Agnieszka Ociepa
 • Agnieszka Pajor
 • Mateusz Przybyła
 • Ryszard Smuda
 • Karolina Sobel
 • Łukasz Stasiak
 • Marek Steczek
 • Agnieszka Szymula
 • Witold Wieszczek
 • Marek Wtorek
 • Olga Zabielska

Wernisaż odbył się 16 lutego w Teatrze Małym w Tychach.
W artykule „Dobre zdjęcia leżą w Tychach na ulicach” Gazeta Wyborcza z 22.01.2008 r. pisała: „Za niecały tydzień w Holandii jurorzy konkursu World Press Photo rozpoczną swoje wielodniowe obrady, a my znamy już zwycięzców naszego małego WPP – konkursu Tychy Press Photo.
Porównanie jest jak najbardziej na miejscu, bo Tychy Press Photo wzoruje się na holenderskim konkursie fotografii prasowej, ale ma ostrzejsze kryteria – fotografik musi pochodzić z Tychów lub być związany z jedną z tyskich redakcji. Nie ma znaczenia, gdzie powstało zdjęcie. Ważne, żeby było dobre. Dlatego laureatem ósmego Tychy Press Photo został Mateusz Małkowski, którego cykl sześciu zdjęć (jury wybrało trzy) pokazuje w poetycki sposób życie niekoniecznie tyskiej ulicy.
– Jego zdjęcia są świeże, oryginalne, widać w nich dużą wrażliwość autora i jego dobre reporterskie oko – mówi Bartłomiej Barczyk, jeden z jurorów konkursu i szef działu foto katowickiej „Gazety”. II i III miejsce zdobył Radosław Kaźmierczak, a wyróżnienie trafiło do Witolda Wieszczka. Do konkursu stanęło 32 fotografików, którzy nadesłali 272 zdjęcia. Najlepsze zobaczymy na wystawie w tyskim Teatrze Małym. Wernisaż i wręczenie nagród 16 lutego.” (autor: łuk)

Rok 2009. Na konkurs 30 osób nadesłało 248 zdjęć. Jurorzy nie przyznali pierwszej nagrody. Laureatami II miejsca zostali ex-aequo Przemysław Strzelecki za zdjęcie z cyklu Beduini (zrobione na półwyspie Synaj w Egipcie) i Radosław Kaźmierczak za fotoreportaż Świetlica. III nagrodę przyznano Karolinie Sobel za fotoreportaż Minuta po minucie, wykonany w Afryce. Cztery równorzędne wyróżnienia: Paulina Sowa-Feith, Przemysław Strzelecki, Agnieszka Pajor i Aleksander Szojda.
Jurorami konkursu byli: Marta Błażejowska – fotoedytor i fotoreporter katowickiej „Gazety Wyborczej”, Rafał Klimkiewicz – szef agencji fotograficznej Edytor.net, i Dominik Gajda – freelancer, organizator TPP.
W konkursie mogły uczestniczyć osoby związane z Tychami, czyli tu mieszkające lub pracujące w lokalnych tyskich mediach. Sponsorami byli: Synergia – Śląska Giełda Kwiatowa, Konsorcjum 5 o’clock i restauracja Joker z Tychów. Patronat prasowy: Gazeta Wyborcza i tygodnik Echo.
Gazeta Wyborcza, dodatek katowicki „Co jest grane” z dnia 13.02.2009 r.:
„Tyska stolica fotografii prasowej – Ten pomysł wydawał się szalony – organizować konkurs fotografii prasowej skierowany wyłącznie do tyskich fotoreporterów lub pracujących w tyskich redakcjach. Wprawdzie od 11 lat w Tychach ma swoją redakcję Gazeta, a w mieście istnieją też lokalne czasopisma, ale żeby od razu konkurs?…”
Uczestnicy konkursu:

 • Anna Abramowicz
 • Sławomir Błach
 • Piotr Botor
 • Aleksandra Cieślik
 • Katarzyna Dzieszko
 • Aleksandra Hołojda
 • Michał Janusiński
 • Piotr Kaczmarczyk
 • Mateusz Kaźmierczak
 • Radosław Kaźmierczak
 • Grzegorz Klachacz
 • Sandra Kostyra
 • Ewelina Kosma
 • Agnieszka Ociepa
 • Ireneusz Oleksik
 • Agnieszka Pajor
 • Fryderyk Parwicki
 • Mariola Piecha
 • Monika Porzucek
 • Damian Rosiak
 • Marek Rzepisko
 • Katarzyna Senyk
 • Łukasz Sobala
 • Karolina Sobel
 • Paulina Sowa-Feith
 • Łukasz Stasiak
 • Bartosz Starzyński
 • Przemek Strzelecki
 • Aleksander Szojda
 • Agnieszka Szymula

Informacje o laureatach:
Przemysław Strzelecki
Podróżnik i pasjonat fotografii. Rodowity tyszanin. Jest absolwentem katowickiej GWSH. Zwiedził ponad 30 krajów, między innymi Mongolię, Kambodżę, Laos, Indonezję, Egipt, Chiny, Kazachstan, Kirgizję i Rosję. Od roku fotografuje życie tyskiej ulicy. Pracuje głównie na materiałach tradycyjnych, aparat zawsze ma przy sobie.
Radosław Kaźmierczak
Laureat głównej nagrody Tychy Press Photo 2006. W poprzedniej edycji laureat drugiej i trzeciej nagrody. Zwycięzca konkursu Śląska Fotografia Prasowa 2008. Urodził się w roku 1985 w Tychach. Zaczynał w podstawówce od Smieny, później od taty dostał na pierwsze klasowe wycieczki Zenita. Poznał zasady pomiaru światła, zależności między przysłoną a migawką. W liceum przyszedł czas na bardziej wyrafinowany sprzęt – Praktike BX20 (to dopiero był szok, migające diody zamiast wskazówki do pomiaru światła, jak to było w Zenicie) i jego ulubionego analoga – Nikona F90x. Do średniego formatu używa kultowego Pentacona Six TL. Obecnie pracuje na Nikonie D200 i obiektywach stałoogniskowych.
Karolina Sobel
Zamiłowana podróżniczka i fotografka. Studiuje turystykę na katowickiej AWF, fototechnikę i od tego roku germanistykę w tyskim kolegium języków obcych. Na własną rękę organizowała wyjazdy eksploracyjne często połączone z pracą wolontaryjną do Bułgarii, Anglii, Maroka i Kenii. Poprzedni rok akademicki spędziła w Niemczech na stypendium Erasmusa, poznając bliżej kulturę niemiecką. Nagrodzone zdjęcia powstały podczas podróży z Mombasy do Jeziora Wiktorii, tytułowego źródła Nilu, którą odbyła w listopadzie minionego roku.
Paulina Sowa-Feith
Fotografia jest jej pasją. Jak twierdzi: mam więcej planów niż doświadczenia, ale intensywnie pracuję nad zmianą tych proporcji. W domu mam dwie modelki, które są moim natchnieniem i siłą. To córki, 3-letnia Jagienka i 8-miesięczna Kalinka. Jak moje dziewczyny dorosną, osiądę gdzieś na skraju mroźnej Islandii i tam będę szukała tematów, lub pojadę do gorącej Hiszpanii, żeby fotografować architekturę. Jeszcze nie zdecydowałam.
Agnieszka Pajor
Magister filologii angielskiej na Uniwersytecie Śląskim oraz studentka III roku fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Na jej biografię składają sie trzy odkrycia. Pierwsze: że wkuwanie języka angielskiego to przyjemność w związku z którą ukończyła studia filologiczne. Drugie: że nauczanie owego języka to równiez wielka przyjemność, ma nadzieję, że nie tylko dla nauczycielki, ale i dla uczniów. Trzecie: że najprzyjemniejsze na świecie jest jednak fotografowanie. A już w szczególności kiedy połączone jest z podróżowaniem. I gdyby tak można było spędzić życie… Wyróżnione zdjęcia powstały w rejonie węgierskiego Parku Narodowego Hortobagy (Puszta).
Aleksander Szojda
Ma 19 lat, mieszka w Tychach-Czułowie i jest Ślązakiem z dziada pradziada. Jest tegorocznym maturzystą. Fotografia stała się jego pasją w roku 2002. Z przerwami (ostatnio chciał ją definitywnie rzucić we wrześniu 2008 roku) trwa do dziś. Jego mistrzowie to Henri Cartier-Bresson i James Nachtwey, a także Krzysztof Gierałtowski i Sam Abell. Jest pomysłodawcą coraz bardziej regularnych akcji FotoHours w Tychach.

Rok 2010. Nagroda za najlepszy fotoreportaż – „Uliczna salsa – ulice Kuby” Przemysława Strzeleckiego, nagroda za najlepsze zdjęcie wykonane w Tychach nagrodzono „Ostatnie spojrzenie” autorstwa Fryderyka Parwickiego. Wyróżnienie przyznano Radosławowi Kaźmierczakowi za cykl „Młodzi”. W kategorii najlepsza fotografia nie przyznano nagrody. Jurorami byli: Józef Wolny, Rafał Klimkiewicz, Dominik Gajda i Łukasz Pudełko. W konkursie wzięły udział 32 osoby, na wystawę wybrano 69 fotografii. Pula nagród to 3 tys. zł. Autorzy zdjęć, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w wystawie pokonkursowej:

 • Marcin Bajor
 • Sławomir Błach
 • Magdalna Borucka
 • Piotr Botor
 • Jakub Depowski
 • Radosław Kaźmierczak
 • Grzegorz Klachacz
 • Sebastian Kotowoda
 • Łukasz Nenko
 • Rafał Ostrawski
 • Fryderyk Parwicki
 • Remigiusz Polański
 • Damian Rosiak
 • Anna Sekulska
 • Karolina Sobel
 • Przemysław Strzelecki
 • Beata Wąsowska
 • Damian Węglarz
 • Marcin WielickiWystawa pokonkursowa w Galerii 'Obok’ trwała od 12 lutego do 16 marca 2010 r. Gościem specjalnym wystawy był Józef Wolny, szef działu foto „Gościa Niedzielnego”. Patronem prasowym był tygodnik Echo.

Rok 2011. Na konkurs 30 autorów nadesłało 310 prac. Jurorzy na wystawę pokonkursową w Galerii „Obok” i Teatrze Małym zakwalifikowali 87 fotografii.
Laureatami zostali: w kategorii „Najlepszy reportaż”: Radosław Kaźmierczak za „48 godzin w Algierze”, w kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach”: Artur Jastrzębski za „Wielką wodę w Paprocanach”. W kategorii „Najlepsza fotografia” nie przyznano nagrody. Wyróżnienia otrzymali: Damian Puła („To był maj” – powódź w Tychach) i Radosław Kaźmierczak (świąteczna iluminacja tyskiego pl. K. K. Baczyńskiego). Jurorami byli: Rafał Klimkiewicz, Marek Locher, Dominik Gajda i Łukasz Pudełko. Pula nagród: 3 tys. zł. Wystawa została otwarta 11 lutego 2011 r.
Patroni medialni: tygodnik Echo, portal tychy.pl, tygodnik Twoje Tychy i kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny.
Dominik Gajda, fotoreporter, juror i pomysłodawca Tychy Press Photo: „Tegoroczny konkurs dostarczył nam – jurorom wiele pozytywnych wrażeń, z dwóch powodów. Po pierwsze podniósł się poziom nadsyłanych na konkurs prac w stosunku do lat ubiegłych. Być może stało się to za sprawą zeszłorocznego slide show przygotowanego przez zaproszonego gościa – fotoreportera Józefa Wolnego, który wtajemniczył uczestników w tajniki fotografii prasowej.
Po drugie cieszy fakt, że uczestnicy zaczęli dostrzegać ciekawe sytuacje wokół siebie, o czym przekonuje nagrodzone przez nas zdjęcie Radosława Kaźmierczaka wykonane na tyskim placu Baczyńskiego. Być może powodów do tego dostarczyła również majowa powódź, która nie ominęła Tychów. Zdjęcie Damiana Puły dla jednych może wydać się nostalgiczne, inni zauważą w tym zdjęciu sporą dawkę humoru. Artur Jastrzębski swoim fotoreportażem urzekł nas niecodziennym podejściem do tematu.
Cieszy nas fakt, że konkurs wraca do korzeni a uczestnicy chętniej dokumentują to, co dzieje się w w Tychach, czy też w naszym regionie. Nie trzeba wyjeżdżać daleko za granicę aby zrealizować dobry dokument (choć jeden z takich tematów nagrodziliśmy). Dobry portret, ciekawą sytuację czy niesamowite emocje można sfotografować w niecodzienny sposób i zachwycić świeżym spojrzeniem na każdej ulicy, nawet na tej, na której na pierwszy rzut oka nic się nie dzieje.”
Autorzy zdjęć, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w wystawie pokonkursowej Tychy Press Photo 2011:

Marcin Bajor
Magdalena Borucka
Jakub Depowski
Marian Jamrozy
Artur Jastrzębski
Michał Janusiński
Ireneusz Kaźmierczak
Radosław Kaźmierczak
Łukasz Nenko
Robert Pająk
Fryderyk Parwicki
Artur Pławski
Damian Puła
Damian Rosiak
Przemysław Strzelecki
Aleksander Szojda
Arkadiusz Truszkowski
Olga Zabielska

Laureaci konkursu o sobie:
Artur Jastrzębski: urodzony w 1975 r. w Tychach, autor czterech wystaw fotograficznych (Tychy, Mikołów, Łaziska Górne i Łódź), wyróżniony w konkursie „Obiektywnie śląskie” za cykl fotografii „Cielmice wieś wyjątkowa”.
Radosław Kaźmierczak: wolny strzelec, współpracuje z Gazetą Wyborczą i wieloma wydawnictwami, laureat poprzednich edycji konkursów: Tychy Press Photo i Śląskiej Fotografii Prasowej.
Damian Puła: urodzony w 1987 roku, absolwent Beskidzkiej Szkoły Sztuki Użytkowej – kierunek fotografia. W 2010 r. uzyskał dyplom fototechnika. Mieszka w Tychach.

Rok 2012. Marcin Bajor (najlepszy fotoreportaż), Artur Pławski (najlepszy fotoreportaż wykonany w Tychach) i Marek Steczek (najlepsza fotografia) zostali laureatami konkursu i 11 lutego 2012 r. odebrali nagrody (po 1000 zł) podczas wernisażu w Galerii Obok.
Na konkurs 36 autorów nadesłało 290 prac. Przewodniczącym jury był Józef Wolny, szef działu foto tygodnika Gość Niedzielny. W jury znaleźli się też: Rafał Klimkiewicz (szef agencji fotograficznej Edytor, laureat Grand Prix Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej), Dominik Gajda (fotoreporter i pomysłodawca TPP) oraz Łukasz Pudełko – kierownik Galerii Obok. Jurorzy na wystawę wybrali 63 zdjęcia. Po wernisażu odbył się slide show na sali widowiskowej teatru, swoje fotografie pokazał gość specjalny imprezy Tomasz Jodłowski. Wystawa była czynna do 15 marca.
– Dla wielu światowych mediów i pism materiał zdjęciowy jest po wielokroć cenniejszy od tekstu – uważa Józef Wolny. – Dobre zdjęcia bronią się same, układają w opowieść i potrzebują tylko podpisu lub krótkiego komentarza. Z fotografia prasową jest jak ze słowem pisanym. Liczy się logika budowania kadrów, znajomość zasad stosowania walorów języka fotografii. Ważna jest umiejętność narracji, a nie tylko temat i ranga wydarzenia. Z dobrej fotografii promieniuje zazwyczaj wiedza i doświadczenie fotoreportera. Tematem zdjęcia prasowego może być wszystko, co przykuwa uwagę: wydarzenie lub problem społeczny, wyrazisty bohater, niekoniecznie powszechnie znany. Zdjęcie prasowe powinno cechować się obiektywizmem i rzetelnością. Z drugiej strony pojedyncze zdjęcie czy fotoreportaż może zawierać subiektywne spostrzeżenia i refleksje fotoreportera. Nie ma jednak miejsca na fikcję i tworzenie bytów nierzeczywistych. W fotografii prasowej najważniejsza jest informacja o człowieku i to jakie budzi emocje. Fotografia jest sztuką wyboru na każdym etapie swego istnienia! W naszym konkursie wybór także nie był łatwy. Wśród zdjęć nadesłanych przez 36 autorów sporo było interesujących i ciekawych obrazów – podsumował juror Tychy Press Photo.
Tygodnik Twoje Tychy pisał (Katarzyna Romaniec „Nagrody rozdane”, nr 7/221 z 14.02.2012 r., str. 5) po wernisażu: „Nagrodę w kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach” otrzymał Artur Pławski za „Tyski zestaw dziecięcy”. Pławski urodził się w Poznaniu i mieszka od 2008 roku w Tychach. Fotografuje od 2012 roku i preferuje fotografię uliczną i dokumentalną. Jest też laureatem Wielkopolska Press Photo 2011. W kategorii „Najlepsza fotografia” nagrodę zdobył Marek Steczek za zdjęcie „Wyprawa do…”. Steczek to fotograf amator, robi zdjęcia od 2004 roku i najczęściej podczas górskich wędrówek. Kolejnym laureatem Tychy Press Photo jest Marcin Bajor, który od czterech lat mieszka na Śląsku, a na co dzień zajmuje się programowaniem. Bajor otrzymał nagrodę w kategorii „Najlepszy fotoreportaż” za cykl zdjęć zatytułowanych „Bieg katorżnika”.
Autorzy zdjęć, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w wystawie pokonkursowej Tychy Press Photo 2012:

Marcin Bajor
Dawid Chalimoniuk
Jacek Cisło
Jakub Depowski
Michał Derek
Robert Garstka
Piotr Grządziel
Michał Janusiński
Artur Jastrzębski
Paulina Pikiewicz
Artur Pławski
Damian Rosiak
Marek Steczek
Jadwiga Święs

Patronat medialny: tygodnik Echo, tygodnik Twoje Tychy, portal tychy.pl, kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny i portal noltychy.pl.

Rok 2013. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas wernisażu wystawy, 8 lutego 2013 r.
Ireneusz Kaźmierczak i Artur Pławski zostali laureatami konkursu fotografii prasowej Tychy Press Photo 2013, którego wyniki ogłoszono podczas wernisażu wystawy w Miejskiej Galerii Sztuki Obok i Teatrze Małym. Ireneusz Kaźmierczak otrzymał dwie nagrody: w kategorii „najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach” za fotoreportaż „Bieganie w Tychach” oraz za najlepsze zdjęcie pojedyncze – fotografię wybraną przez jurorów z fotoreportażu „Bieganie w Tychach”. Laureat pracuje w Fiat Auto Poland w Tychach, zajmuje się „dokumentowaniem foto-video”. W Tychy Press Photo bierze udział od pierwszej edycji, w 2005 roku był laureatem III. nagrody. Artur Pławski został nagrodzony w kategorii „najlepszy fotoreportaż” za cykl zdjęć „Tychy – piąty stadion”. Laureat pochodzi z Poznania, od 2008 roku mieszka w Tychach. Jest fotografem – freelancerem, preferuje fotografię uliczną, dokumentalną i społeczną. Gościem specjalnym był Arkadiusza Gola. Zobacz 9 zdjęć z obrad jury – galeria na Facebooku.
Podczas wernisażu można było obejrzeć także fotografie panoramiczne Jerzego Pajora. To fotograf z 30-letnim doświadczeniem, fascynuje go krajobraz i architektura, w ostatnich latach technologie łączenia zdjęć umożliwiające uzyskanie dużych rozdzielczości. Specjalizuje się w kreowaniu wysokiej jakości gigapikselowych fotografii panoramicznych i tworzeniu z nich spacerów wirtualnych. Jego największym sukcesem jest tytuł panoramicznego fotografa roku w międzynarodowym konkursie PANOBOOK 2012 organizowanym przez francuskiego producenta oprogramowania panoramicznego.
Na konkurs organizatorzy otrzymali 232 zdjęcia, które nadesłało 29 autorów. Jurorzy na wystawę zakwalifikowali 50 najlepszych fotografii. Jurorami byli: Andrzej Maria Marczewski (Dyrektor Teatru Małego i przewodniczący jury), fotoreporter Rafał Klimkiewicz (agencja Edytor), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo) i Łukasz Pudełko – kierownik Miejskiej Galerii Sztuki Obok.
Autorzy zdjęć, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w wystawie pokonkursowej
 Natalia Ćwikowska
 Michał Janusiński
 Artur Jastrzębski
 Ireneusz Kaźmierczak
 Radosław Kaźmierczak
 Ewelina Kosma
 Artur Pławski
 Krzysztof Pawełko
 Fryderyk Parwicki
Partner konkursu: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotonet. Patronat medialny: tygodnik Echo, tygodnik Twoje Tychy, portal tychy.pl, kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny i portal noltychy.pl.

Rok 2014.
Na konkurs fotografii prasowej Tychy Press Photo 2014 organizatorzy otrzymali 273 zdjęcia, które nadesłało 29 autorów. Jurorzy obejrzeli wszystkie nadesłane fotografie, na wystawę kwalifikując 90 najlepszych zdjęć. W ocenie jurorów, przy tak ostrej selekcji, samo zakwalifikowanie się na wystawę jest już formą wyróżnienia dla autora fotografii. Wyniki konkursu zostały ogłoszone, tak jak w poprzednich edycjach, podczas wernisażu wystawy pokonkursowej.
Jurorzy przyznali trzy nagrody i jedno wyróżnienie. Najlepszy fotoreportaż: I nagroda – Artur Pławski „Podchody”, II nagroda – Michał Janusiński „Narodziny”, wyróżnienie – Aleksander Szojda „Chicago: black & white”. Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach: Artur Pławski „Podchody”. Najlepsza fotografia: nie przyznano nagrody.
Jurorami byli: Andrzej Maria Marczewski (Dyrektor Teatru Małego – przewodniczący jury konkursu), Andrzej Grygiel (fotoreporter PAP, gość specjalny imprezy), Rafał Klimkiewicz (fotoreporter), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo) i Łukasz Pudełko (kierownik Miejskiej Galerii Sztuki Obok). Pula nagród wynosiła 3000 zł.
Wystawa została otwarta w sobotę, 15 lutego 2014 r., w Miejskiej Galerii Sztuki Obok, znajdującej się w Teatrze Małym w Tychach. Podczas wernisażu odbył się slide show na scenie teatru – swoje zdjęcia pokazali Andrzej Grygiel oraz laureaci poprzedniej edycji TPP: Ireneusz Kaźmierczak i Artur Pławski.
Partner konkursu i wystawy: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotonet w Tychach. Patronat medialny: tygodnik Echo, tygodnik Twoje Tychy, portal tychy.pl, kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny, portal noltychy.pl, foto-konkursy.info i portal etychy.org.

Rok 2015.
Wystawa i pokaz pierwszy raz odbyły się w Pasażu Kultury Andromeda przy pl. K. K. Baczyńskiego, do którego przeniosła się galeria Obok. Regulamin konkursu Tychy Press Photo 2015 został opublikowany w sierpniu 2014 r. Termin przyjmowania prac minął 16 stycznia 2015 r. Wystawa pokonkursowa została otwarta 20 lutego. Gościem specjalnym był Bartek Barczyk.
Na konkurs organizatorzy otrzymali 262 zdjęcia, które nadesłało 27 autorów. Jurorzy obejrzeli wszystkie nadesłane fotografie, na wystawę kwalifikując 99 najlepszych zdjęć. Jurorami byli: Bartek Barczyk (fotoreporter, gość specjalny imprezy i przewodniczący jury konkursu), Andrzej Maria Marczewski (Dyrektor Teatru Małego), Rafał Klimkiewicz (szef agencji fotograficznej Edytor), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo) i Łukasz Pudełko (kierownik Miejskiej Galerii Sztuki Obok).
Jurorzy przyznali 3 nagrody i 4 wyróżnienia. Alona Musiichenko i Mateusz Przybyła za fotografie z VII Ogólnopolskiego Integracyjnego Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika w Tychach dostali nagrody w kategoriach „najlepszy fotoreportaż” i „najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach”. Dzięki zdjęciu z tego materiału Mateusz Przybyła został także laureatem nagrody w kategorii „najlepsza fotografia”. Wyróżnienia otrzymali: Sławomir Błach („Wnuczka”), Magdalena Kryjak („Paprocany w bieli”), Alicja Plewnia („Lecimy”) i Artur Pławski („Urban Highline”).
Wypowiedź Bartka Barczyka po obradach jury: „Mam taką refleksję po obejrzeniu prac nadesłanych na Tyską Fotografię Prasową, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami. Fotografia może być pasją, stylem życia, pracą – w każdym z tych przypadków uszlachetnia tych, którzy ją uprawiają. Wystarczy tylko trochę ją pielęgnować, podlewać myślami, naświetlać spostrzeżeniami, a ona odwdzięczy się cudownymi kadrami. Czasami te plony wystawiamy na konkurs, mierzymy siły z innymi. Trzeba pamiętać, że po drugiej stronie są jurorzy, którzy dokonują subiektywnych wyborów. Wystarczy podmienić parę osób w komisji, a werdykt może być skrajnie inny. Dlatego niech cieszą się ci, którzy odbiorą nagrody, ale niech pamiętają, że ich prawdziwym sukcesem jest fakt, że kiedyś pokochali fotografię”.
Gościem specjalnym był Bartek Barczyk. Przez 12 lat pracował w Gazecie Wyborczej, w tym jako kierownik działu foto redakcji w Katowicach. Jest oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Znany z portretów tancerzy, muzyków i kompozytorów.
Na naszym profilu w Facebooku znajdziecie 32 zdjęcia z wernisażu w Andromedzie i galerii Obok, autorstwa Dominika Gajdy. Profil jest dostępny dla każdego, nie trzeba mieć konta na Facebooku.
 zobacz zdjęcia z wernisażu »
 zobacz nagranie z wernisażu – materiał portalu tychy.pl (patron medialny TPP), 5’30 »
Partner wystawy: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotonet w Tychach. Patronat medialny: tygodnik Echo, tygodnik Twoje Tychy, portal tychy.pl, kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny, portale: noltychy.pl, foto-konkursy.infoetychy.org.

Rok 2016.
Termin przyjmowania prac minął 13 stycznia 2016 roku. Wystawa pokonkursowa została otwarta 12 lutego w Andromedzie. Gościem specjalnym był Marian Jamrozy. Jurorami byli: Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, agencja Edytor.net), Andrzej Maria Marczewski (dyrektor Teatru Małego), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca TPP) i Łukasz Pudełko – artysta plastyk, kierownik galerii Obok.
Na konkurs 29 osób przysłało 270 zdjęć. Na wystawę trafiły 74 fotografie.
Partner wystawy: Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotonet w Tychach. Patronat medialny: tygodnik Twoje Tychy, tygodnik Echo, portale: foto-konkursy.info i etychy.org oraz kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny.

Rok 2017.

Termin przyjmowania prac minął 21 stycznia 2017 roku. Wystawa pokonkursowa została otwarta 11 marca w Andromedzie, a wyniki ogłoszono tego samego dnia w Teatrze Małym. Gościem specjalnym był Mariusz Forecki. Na konkurs organizatorzy otrzymali 394 zdjęcia, od 32 autorów. Na wystawę pokonkursową jurorzy wybrali 83 zdjęcia, autorstwa 19 osób. Jurorami byli: Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca i współorganizator TPP), Rafał Klimkiewicz (fotoreporter, szef agencji Edytor.net) i Marcin Zimnal (współorganizator TPP, prezes Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego). Sekretarzem jury, nie biorącym udziału w ocenie zdjęć, była Magdalena Jankowska z Teatru Małego.
Laureatami konkursu zostali:
– w kategorii najlepszy fotoreportaż

 • wyróżnienie: „Telefony” Michał Jabłoński.
  Nigdy nie kształcił się jako fotograf. Praca w lotnictwie cywilnym umożliwia mu ciągłe podróżowanie. Z tego powodu w naturalny sposób zajął się fotografią uliczną, zanim jeszcze dowiedział się, że to jedna z jej dziedzin. Fotografowanie stało się nieodłącznym elementem jego życia.
 • nagroda: „Gutek solo” Mateusz Czech.
  Autor mówi o sobie, że jest wolnym strzelcem, dokumentalistą polskiej sceny muzycznej i kreatorem weselnych wspomnień, odległych od pozowanej sztuczności

– w kategorii najlepsze zdjęcie

 • wyróżnienie: „Trójpodział władzy” Radosław Kaźmierczak.
  Wolny strzelec, współpracujący ze śląskimi instytucjami kultury, takimi jak Muzeum Śląskie i Katowice Miasto Ogrodów. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Laureat Tychy Press Photo.
 • nagroda: zdjęcie z cyklu „Dobre miejsce” Artur Pławski.
  Fotograf – freelancer, pasjonujący się fotografią społeczną,  dokumentalną i uliczną. Laureat kilku edycji Tychy Press Photo, zwycięzca Śląskiej Fotografii Prasowej, dwukrotny finalista Grand Press Photo, laureat BZ WBK Press Foto i Leica Street Photo.

– w kategorii najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach

 • wyróżnienie: zdjęcie z cyklu „Nie samym sportem stadion żyje – ŚDM” Mateusz Kamiński.
  Laureat kilku ogólnopolskich konkursów i uczestnik zbiorowych wystaw, m.in. „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. W 2011 roku zorganizował autorską wystawę w bibliotece w Imielinie.
 • nagroda: cykl „Light & Sound” Ireneusz Kaźmierczak.
  Mieszka i pracuje w Tychach, zatrudniony w FCA Poland. Laureat Tychy Press Photo.

Pula nagród, ufundowanych przez Teatr Mały, to 3000 złotych. Laureaci nagród otrzymali po 800 zł, wyróżnienie to 200 zł.

Rok 2018. Regulamin konkursu ogłoszono w listopadzie 2017 roku. Termin nadsyłania prac minął 9 stycznia 2018 r., jurorzy spotkali się 16 stycznia w galerii Obok. Ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 10 marca 2018 r. Pula nagród, ufundowanych przez Teatr Mały, to 3000 złotych. Gościem specjalnym był Chris Niedenthal. Wyniki konkursu Tychy Press Photo 2018:

– W kategorii najlepszy fotoreportaż:

 • Nagroda: Magdalena Borucka „Cienie i blaski demokracji”.
 • Wyróżnienie: Tomasz Piekorz „W skrzydłach anioła”.

– W kategorii najlepsze zdjęcie przyznano wyróżnienia:

 • Weronika Chodanionek, zdjęcie z fotoreportażu o psich zaprzęgach,
 • Kinga Drążek „Dostawa naleśników”,
 • Grzegorz Krzysztofik, zdjęcie z fotoreportażu „V – projekt Moniki Wachowicz”.

  – W kategorii najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach przyznano nagrodę: Artur Jastrzębski, fotoreportaż „Osiedle Z”.

Rok 2019.

Gościem był Marek Lapis, jego fotografie zobaczyliśmy na wystawie „Biało-Czerwona” w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” i pokazie w Pasażu Kultury Andromeda. Artysta poprowadził także warsztaty dla uczestników konkursu.

Jurorami byli fotografowie: Beata Mendrek – przewodnicząca jury, Rafał Klimkiewicz – szef agencji Edytor.net oraz Dominik Gajda – pomysłodawca i współorganizator TPP.

Wyniki konkursu:
☑️ W kategorii „Najlepszy fotoreportaż” przyznano 2 wyróżnienia: Agnieszka Łukaszewska-Wilczek – „21 powodów szczęścia” (reportaż z imprezy urodzinowej osoby z zespołem Downa) i Dariusz Kuźma – „Pół roku po tragedii” (reportaż ze zniszczonej przez huragan karaibskiej wyspy), a także nagrodę: Grzegorz Krzysztofik – „Trzeci dzwonek” za czarno-białe zdjęcia zza kulis występu lwowskiego baletu w Tychach.
☑️ W kategorii „Najlepsze zdjęcie” nagrodę otrzymał Tomasz Ziobro – „Wesołych Świąt”.
☑️ W kategorii „Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach” nagrodę otrzymał również Tomasz Ziobro za to samo zdjęcie, czyli „Wesołych Świąt”.

Rok 2020.

W 20. edycji impreza stała się 2-dniowym Festiwalem Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo. Gośćmi imprezy byli: Maciej Moskwa, Krzysztof Gołuch, Michał Szalast, Justyna Janus, Krzysztof Karolczyk i Piotr Zwarycz.

W konkursie fotografię prasową zastąpiła dokumentalna. Wpłynęły 353 zdjęcia od 34 autorów. Na wystawę pokonkursową w Andromedzie jurorzy wybrali 90 zdjęć. Jurorami byli fotografowie: Michał Szalast (ZPAF Okręg Śląski), Dominik Gajda (pomysłodawca i współorganizator festiwalu) i Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net).

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia:

☑️ w kategorii najlepsza fotografia:

 • nagroda: Grzegorz Krzysztofik – zdjęcie z fotoreportażu „Stany”
 • wyróżnienia: Dorota Rewers – „Rzeźba” i Adam Kluga – zdjęcie z fotoreportażu „Rodzina”

☑️ w kategorii najlepszy fotoreportaż:

 • nagroda: Grzegorz Krzysztofik – „Stany”
 • wyróżnienia: Łukasz Furczyk – „365” i Artur Jastrzębski – „Pokój dziecięcy”

☑️ w kategorii najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:

 • nagroda: Ireneusz Kaźmierczak „Tyszanie: Święto Miasta”.

Folder można pobrać tutaj (plik pdf, 6,5 MB).

Rok 2021.
Gośćmi imprezy byli: Anna Lewańska, Marzena Bugała, Irek Dorożański i Marcin Giba. Z powodu pandemii 2-dniowy festiwal odbył się w hybrydowej formule, część pokazów zdjęć była dostępna tylko on-line. Wystawa pokonkursowa pokazywana była w galerii Obok, a po raz pierwszy od wielu lat nie było wystawy gościa imprezy.

W konkursie wzięło udział 40 osób, na wystawie pokonkursowej znalazło się 89 zdjęć od 23 autorów. Laureatami konkursu zostali:

Najlepszy fotoreportaż:

I nagroda – Wiktoria Kot za fotoreportaż „Strefa zero”

II nagroda – Michał Janusiński za fotoreportaż „Poradnik antywirusowy”

Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:

nagroda – Artur Pławski za fotoreportaż „Boxed”

wyróżnienie – Tomasz Dziubany za zdjęcie „Budzące się miasto”

Najlepsza fotografia:

nagroda – Magdalena Tekla za zdjęcie z cyklu „Samotna Wielkanoc”

wyróżnienie – Mariusz Machnik za zdjęcie z cyklu „Paprocany we mgle”

wyróżnienie – Jakub Spodymek za zdjęcie z cyklu „Na ratunek dzikiej gęsi”.

Rok 2022.

Z roli współorganizatora imprezy, po 21 latach, zrezygnował Marcin Zimnal. Jeszcze na początku grudnia poprzedniego roku poinformował o swojej decyzji głównego organizatora, czyli Miejską Galerię Sztuki „Obok”, będącą częścią Teatru Małego. „Nadal wspieram wydarzenie w drobnym zakresie ponoszenia kosztów utrzymania strony internetowej, ale już nie jako współorganizator. Mam nadzieję, że kolejne edycje imprezy nadal będą lokalnym świętem fotografii, a konkurs pozostanie stałym punktem kalendarza wydarzeń kulturalnych. Wierzę, że utrzyma się dobrze przyjęta formuła 2-dniowego festiwalu, który gości kilkoro fotografów.” – napisał. Cały tekst podziękowania i pożegnanie dostępny jest tutaj.

Konkurs został ogłoszony 15 lutego 2022.

Impreza odbyła się 26 marca. Gościem był Jacenty Dędek, którego zdjęcia pokazano w galerii „Obok”, a prace konkursowe w sąsiednim pomieszczeniu. Nie było pokazu zdjęć gościa. W konkursie wzięło udział 20 osób, które zgłosiły łącznie 188 fotografii. Na wystawie pokonkursowej było 49 zdjęć od 10 autorów. Wystawa była czynna do 22 kwietnia. Wyniki:

Najlepszy fotoreportaż:

Wyróżnienie – Agnieszka Seidel – Kożuch za fotoreportaż „Leć, jedź, siedź”
Wyróżnienie – Marcin Ratajczak za fotoreportaż „Czarnobyl”

Najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach:

nagroda – Alicja Plewnia za fotoreportaż „Na granicy”

Najlepsza fotografia:

nagroda – Grzegorz Krzysztofik za zdjęcie z cyklu „Kazimierz”

Logo imprezy, na stronie www i FB, zmieniło barwy na niebiesko-żółte:

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Rok 2023.

W odróżnieniu od wcześniejszych lat konkurs ogłoszono dopiero w połowie maja. Wyniki ogłoszono pod koniec czerwca.

W konkursie wzięło udział 15 osób.

Jury w składzie Anna Lewańska, Arkadiusz Ławrywianiec, Grzegorz Maciąg i Wojciech Łuka przyznało nagrody i wyróżnienia:
Łukasz Nenko – Nagroda w kategorii „Najlepsze zdjęcie” za zdjęcie „Silesia”,
Ireneusz Kaźmierczak – Nagroda w kategorii „Najlepsze zdjęcie – cykl dokumentalny” za cykl zdjęć „Tak było – tak jest”,
Aleksandra Grabowska – Wyróżnienie w kategorii „Najlepszy Fotoreportaż” za reportaż „Różne oblicza macierzyństwa”,
Michał Janusiński – Wyróżnienie za zdjęcie „Ucieczka”.