Jacenty Dędek, fotograf, zajmujący się portretem i dokumentem będzie gościem 22 edycji Tychy Press Photo. Podczas wernisażu w MGS „Obok” zobaczymy fotografie z projektu „Portret Prowincji”. To dokument o Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej opowiadający o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.
Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.
Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Przekroju, Newsweeku, Wprost, Forbes, Przeglądzie, Focusie, Voyage, Podróżach, Wiedzy i Życiu, Kalejdoscope i wielu innych krajowych tygodnikach i dziennikach. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strony autorskie: www.jacentydedek.pl, www.portretprowincji.pl
Autor o projekcie:
Od początku 2011 r., do połowy 2017 r. razem z moją żoną Kasią, jeździłem po naszym kraju zbierając materiały do książki poświęconej Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej (wszystkie województwa, miejscowości nie większe niż 30 tys. mieszkańców). Odwiedziliśmy kilkaset miasteczek i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach. Tytuł tej publikacji to „portretprowincji.pl„.
Album ma 360 stron, jest w nim ponad 150 czarno-białych fotografii oraz sporo opowieści o życiu naszych bohaterów i kilka tekstów o charakterze reporterskim.
Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były dla nas tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim.
Chcieliśmy opowiedzieć o tym, jak w miejscach do których niekoniecznie dochodzą nowo wybudowane drogi, widzą siebie, swoje szanse i przyszłość, ludzie tam mieszkający. Bardzo interesowało nas swoiste rozdarcie między starym a nowym. Mieliśmy dziwne poczucie, że coś się już skończyło, albo na naszych oczach kończy, a nowe nie na dobre się zaczęło. Że prowincja jest w dziwnym zawieszeniu. Powstał duży dokumentalny projekt rejestrujący przemiany zachodzące w małych miejscowościach na polskiej prowincji.
NOTA PRAWNA: Opublikowany materiały został w całości dostarczony przez organizatora i/lub współorganizatora Tychy Press Photo, który ponosi pełną odpowiedzialność za opublikowaną treść. Właściciel serwera nie weryfikuje, nie poprawia ani nie modyfikuje w żaden sposób otrzymanych materiałów (danych), nieodpłatnie udostępnia miejsce na serwerze na ich publikację i jego odpowiedzialność jest ograniczona zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020 r. poz. 344).