Tychy Press Photo to konkurs i wystawa fotografii dokumentalnej (do 2019 posługiwaliśmy się pojęciem fotografii prasowej), wymyślone przez fotografa Dominika Gajdę. Inspiracją dla tyskiej imprezy był słynny, organizowany już od ponad pół wieku, międzynarodowy konkurs World Press Photo. Od 20. edycji impreza przekształciła się w 2-dniowy festiwal.

Formuła jest otwarta, obecnie zgodnie z regulaminem nie trzeba być zawodowo związanym z mediami. Od 2009 roku w konkursie mogą wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w danym roku w Tychach, a także – po raz pierwszy – osoby w żaden sposób niezwiązane z Tychami, ale w tym ostatnim przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Takiego ograniczenia nie mają tyszanie bądź osoby w Tychach pracujące – mogą zgłaszać zdjęcia wykonane w dowolnym zakątku kuli ziemskiej.

Termin zgłaszania prac na konkurs mija zazwyczaj na początku stycznia. Wystawa pokonkursowa otwierana jest w lutym lub marcu i trwa około miesiąca. Wszystkie zgłoszone na konkurs zdjęcia muszą być wykonane w poprzednim roku. Wyjątkowo w przypadku fotoreportaży dopuszcza się wykonanie części zdjęć rok wcześniej lub później, jeśli ze szczególnych względów wymaga tego temat lub sposób realizacji materiału. Zdjęcia mogą być czarno-białe lub barwne. Mogą być wcześniej publikowane, mogą brać udział w innych konkursach. Szczegółowe zasady określa publikowany co roku regulamin.

Wystawa i konkurs są okazją do przypomnienia wydarzeń minionych 12 miesięcy. Powracają zdjęcia, których żywot w gazecie jest bardzo krótki. Jest też okazja pokazać ujęcia, które z różnych powodów nie załapały się do druku. Dla osób nie związanych z mediami Tychy Press Photo to szansa skonfrontowania swoich umiejętności z zawodowcami.

Tychy Press Photo 2013, jury w teatrze
Jurorzy TPP 2013 oglądają zdjęcia na scenie Teatru Małego, fot. M. Zimnal
Nadesłane na konkurs prace ocenia jury, które jest niezależne od organizatorów. Tworzą je doświadczeni fotoreporterzy i fotoedytorzy, w tym szefowie agencji fotograficznych i szefowie działów foto śląskich gazet. Wśród jurorów byli między innymi:

  • Bartłomiej Barczyk – fotoreporter, były szef działu foto katowickiego oddziału Gazety Wyborczej, laureat Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej,
  • Marta Błażejowska – fotoreporterka, katowicki oddział Gazety Wyborczej,
  • Dominik Gajda – fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo,
  • Andrzej Grygiel – fotoreporter, Polska Agencja Prasowa, laureat World Press Photo,
  • Arkadiusz Gola – fotoreporter, „Polska. Dziennik Zachodni”, członek ZPAF
  • Rafał Klimkiewicz – fotoreporter, szef agencji Edytor.net, laureat Grand Prix Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej,
  • Roman Koszowski – fotoreporter, agencja Edytor.net,
  • Lech Kowalczyk – artysta plastyk,
  • Krzysztof Matuszyński – fotoreporter, agencja Edytor.net,
  • Łukasz Pudełko – artysta plastyk, kierownik Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”,
  • Józef Wolny – fotoreporter, szef działu foto „Gościa Niedzielnego”,
  • Marek Locher – fotograf, członek ZPAF,
  • Michał Szalast – fotograf, członek ZPAF,
  • Andrzej Maria Marczewski – dyrektor Teatru Małego.

Zdjęcia prezentowane na Tychy Press Photo były później nagradzane w prestiżowym Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, BZ WBK Press Foto i Konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Tak się przypadkowo złożyło, że w 2010 i 2011 r. wernisaże TPP przypadły na dzień ogłoszenia wyników World Press Photo, w 2013 roku – na tydzień przed. W 2014 roku na dzień przed otwarciem tyskiej wystawy nasz gość specjalny, Andrzej Grygiel, został laureatem World Press Photo.

Wernisażom zaczęły towarzyszyć pokazy zdjęć (slide show), autorstwa zaproszonych gości, na sali teatru: w 2008 r. można było obejrzeć fotografie Arkadiusza Ławrywańca z „Polski. Dziennika Zachodniego”, w 2009 roku – Aleksandra Prugara z „Gazety Wyborczej”, w 2010 r. –  Józefa Wolnego z „Gościa Niedzielnego”. Wcześniej swoje dokonania prezentowali fotoreporterzy katowickiego oddziału „Gazety Wyborczej” i tyszanin Ireneusz Kaźmierczak. Gościem specjalnym imprezy w 2011 r. był Marek Locher – członek ZPAF, fotografujący śląskie krajobrazy poprzemysłowe. W 2012 roku obejrzeć można było fotografie Tomasza Jodłowskiego, a w 2013 roku – Arkadiusza Goli. W 2014 r. gościem był Andrzej Grygiel, w 2015 – Bartek Barczyk, w 2016 – Marian Jamrozy, w 2017 – Mariusz Forecki, w 2018 – Chris Niedenthal, w 2019 – Marek Lapis.
Wstęp na slide show, podobnie jak i na wystawę, jest zawsze bezpłatny.

Wystawa zdjęć gościa TPP 2014 Andrzeja Grygiela w galerii Obok, fot. D. Gajda

Najlepsze zdjęcia prezentowane były początkowo w dolnym holu Teatru Małego w Tychach. W 2008 roku fotografie po raz pierwszy zajęły także powierzchnię Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”, znajdującej się na piętrze teatru. Rok później galeria stała się podstawowym miejscem prezentacji Tychy Press Photo. Ekspozycja organizowana była w taki sposób, że w galerii można było oglądać fotografie laureatów konkursu i gościa specjalnego, a w bocznym holu teatru – pozostałe zdjęcia zakwalifikowane przez jury na wystawę. W 2015 roku, po przeniesieniu galerii Obok do Pasażu Kultury Andromeda przy placu Baczyńskiego, zdjęcia uczestników konkursu pokazano w holu pasażu, a fotografie gościa specjalnego – w pomieszczeniach galerii, na piętrze pasażu.

W maju 2007 roku wybrane zdjęcia pokazano podczas Święta Kwiatów w berlińskiej dzielnicy Marzahn-Hellersdorf, w ramach obchodów piętnastolecia współpracy partnerskiej tej dzielnicy i miasta Tychy. W 2011 r. w materiałach TPP i naszej stronie pojawiło się charakterystyczne logo w kształcie kolorowo-czarnego serca i hasło „Katowice – miasto ogrodów” – w ten sposób wspieraliśmy starania sąsiednich Katowic o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Tychy Press Photo zaczęło się od skromnej prezentacji siedmiu fotoreporterów pracujących w Tychach, z których większość nie jest już zawodowo związana z mediami. Początkowo impreza miała charakter przeglądu, ale od 2004 roku – tak jak World Press Photo – stała się konkursem, z atrakcyjnymi nagrodami pieniężnymi, początkowo fundowanymi przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, a od 2010 roku przez Teatr Mały. W 2008 roku pula wyniosła 2 tys. złotych, w od 2010 roku – 3 tys. zł w każdej edycji. Do 2009 roku organizatorami byli Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz D. Gajda i M. Zimnal. W latach 2010-2021 organizatorem był Teatr Mały w Tychach, a współorganizatorami Dominik Gajda i Marcin Zimnal – właściciele praw do nazwy i logo imprezy.

Zapisz

Zapisz