Trzy tysiące złotych to pula nagród w kolejnym konkursie fotografii dokumentalnej Tychy Press Photo. Zdjęcia przyjmujemy do godziny 23.59 dnia 19 stycznia 2021 r., tym razem tylko elektronicznie.

Zmiana formy zbierania zdjęć to najważniejsza nowość tej edycji konkursu. Nie musicie już robić odbitek zdjęć i przynosić albo wysyłać ich tradycyjną pocztą do galerii. Będzie szybciej i taniej, no i mamy nadzieję, że trochę bezpieczniej. Wystarczy wysłać pliki i skan/zdjęcie wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia. Pliki wysyłacie przez bezpłatny serwis WeTransfer.com, z którego można było korzystać już w minionym roku. Wtedy większość uczestników poprzedniego konkursu wybrała taki sposób przekazania nam plików, zamiast nagrywać je na płyty.

Podstawowe zasady konkursu są takie jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów. Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Na konkurs można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć. Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć.

Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2020 roku. Zdjęcia mogą być wcześniej publikowane, mogą również brać udział w innych konkursach fotograficznych. Tak jak we wcześniejszych edycjach jurorzy podejmując decyzje nie powinni wiedzieć, kto jest autorem zdjęcia, dlatego nie można umieszczać na nich żadnych tzw. znaków wodnych ani innych napisów pozwalających zidentyfikować uczestnika.

Zgodnie z opublikowanym dziś regulaminem konkursu, zdjęcia muszą spełniać takie wymogi: plik JPG, rozdzielczość 300 dpi, dłuższy bok minimum 30 cm (3600 pikseli).

Pliki muszą być nazwane w następujący sposób:
– godło_tytul fotoreportażu_numer kolejny_z_liczba wszystkich zdjęć w fotoreportażu (dla zdjęć tworzących fotoreportaż)
– godło_tytul zdjęcia (dla zdjęć pojedynczych).
Przykłady:
– Tyszanin_Pandemia-w-Tychach_1z7.jpg
– Tyszanin_Portret-dziadka.jpg.

Konkurs jest częścią Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo. Ogłoszenie wyników planujemy na 13 marca 2021 r., a forma wernisażu wystawy zdjęć nagrodzonych i zakwalifikowanych na wystawę pokonkursową będzie zależała od warunków epidemiologicznych i związanymi z tym ograniczeniami.

Tradycyjnie jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Miejska Galeria Sztuki OBOK będąca integralną częścią Teatru Małego w Tychach – instytucji artystycznej, która jest głównym organizatorem 21. edycji imprezy.

Szczegółowe informacje znajdziecie w regulaminie konkursu.

Konkurs Tychy Press Photo 2021

Zdjęcie u góry: wystawa pokonkursowa w Pasażu Kultury Andromeda, marzec 2020. Fot. Dominik Gajda/TPP