Pod naszym patronatem: Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na spotkanie i pokaz zdjęć „Między wystawą a książką” oraz warsztaty kuratorskie i architektoniczne „Fotografie w przestrzeni” w Miejskim Centrum Kultury w Tychach. Anna Pilawska-Sita i Michał Sita podzielą się wiedzą o strategiach pracy nad książkami i wystawami zdjęć, a podczas warsztatów będziemy w Galerii Pod Dachem pracować nad aranżacją wystaw.

„Między wystawą a książką” – spotkanie i pokaz zdjęć, 18 września (sobota), godz. 17.00.

Goście Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego opowiedzą o kilku wspólnie zrealizowanych wystawach i książkach, opartych na dokumentalnych projektach fotograficznych. Przybliżą metody pracy nad zdjęciami, ale prawdziwym tematem spotkania będzie to, co z fotografiami dzieje się później. W centrum znajdą się strategie projektowe i kuratorskie pozwalające przełożyć wyjściowe fotograficzne opowieści na nowy, samodzielny format – książkę lub ekspozycję.

Posłuchamy o doświadczeniach z pracą redakcyjną, edycyjną, kuratorską i aranżacją przestrzeni, o specyficznych możliwościach narracyjnych – bardzo różnych dla wystaw i publikacji. Poznamy kulisy pracy nad książkami „Củ Chi Tunnels Restoration Report” (uznana za fotograficzną publikację roku 2020 podczas Fotofestiwalu w Łodzi), „Wiesław Rakowski. Fotografie 1924-1939” i „Zeszytem Ćwiczeń z historii polski vol. 1” dokumentującym przygotowania do patriotycznego spektaklu plenerowego, realizowanego przez wolontariuszy w Murowanej Goślinie.

Wstęp jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

„Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”

„Fotografie w przestrzeni” – warsztaty kuratorskie i architektoniczne, 19 września (niedziela), godz. 9.00-15.00.

Anna Pilawska-Sita i Michał Sita poprowadzą praktyczne warsztaty, polegające na próbie stworzenia koncepcji wystawy – przykładowy projekt fotograficzny postaramy się umieścić w galerii. Fotografie będą tylko punktem wyjścia do tego, by rozpoznać możliwości manipulacji, jakie daje przestrzeń. Wypróbujemy rozwiązania aranżacyjne, które pozwolą podkreślić wybrane wątki fotograficznej narracji, skierować uwagę odbiorców na określone przez nas treści, albo nadać wystawie zupełnie nowy sens, oderwany od pierwotnych założeń fotograficznego materiału.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe, których rozpoczęcie zostanie we wrześniu ogłoszone na stronie ttf.tychy.pl i facebookowym profilu TTF-u.

O gościach:

Anna Pilawska-Sita – urodzona w Poznaniu w 1989 roku architektka. Absolwentka architektury na UAP w Poznaniu, członkini SARP. Interesuje się tematyką zielonej architektury i wpływu przyrody, istniejącej i introdukowanej, na obszary zurbanizowane. Projektuje wystawy. Pracowała m.in. w Latz+Partner – biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghia – pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya – organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; czy Studio ADS w Poznaniu. Do 2021 roku współtworzyła Studio KPS.ARCHI. Za dyplomowy projekt adaptacji terenów prowadzących do Nowego Zoo w Poznaniu otrzymała w 2016 roku nagrodę główną w konkursie im. Marii Dokowicz. Wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Autorka projektów wystaw m.in. „Archiwum Zoologiczne” – prezentującej fotograficzne archiwa muzeum przyrodniczego w Poznaniu; wystaw interpretujących dziedzictwo realizowanych w Bramie Poznania – „Sceny Nieistotne” (2018), „Zwierzęta Cybiny” (2019) czy „Miasto (re)konstruowane” (2020), ekspozycji w Galerii Miejskiej Arsenał – „The Real World” (Martin Parr i Rimaldas Vikšraitis, 2017) czy „The Restoration Will” (Mayumi Suzuki 2018).

Michał Sita – urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na ITF w Opawie i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu, gdzie obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym społecznych sposobów używania przeszłości. Autor książki „Củ Chi Tunnels Restoration Report”, w której wspólnie z Anną Pilawską-Sita analizują proces narastania mitów i legend wokół sieci partyzanckich tuneli w Wietnamie. W tym roku wydał zina „Historia Polski zeszyt ćwiczeń vol. 1”. Kurator książki i wystaw stanowiących opracowanie międzywojennego archiwum zoologicznych zdjęć z Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Kuratorował lub organizował wystawy m.in. Mayumi Suzuki, Jana Kurka, Martina Parra i Rimaldasa Vikšraitisa. Współzałożyciel fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu wydawnictwo i galerię fotografii. Jeden z kuratorów programu talentów 6×6 World Press Photo.

Oba wydarzenia odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.

Wydarzenia są współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Wydarzenia odbędą się w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Bohaterów Warszawy 26 w Tychach.
Więcej informacji o Tyskim Towarzystwie Fotograficznym na stronie ttf.tychy.pl.

Zdjęcie u góry: Củ Chi Tunnels Restoration Report, pusta przestrzeń pośrodku industrialnej kwatery Củ Chi, popularna wśród mieszkańców puszczających latawce, w tle budynki browaru Saigon.