Myszkowski Szlapa pokaz zdjęć TTF Tychy

Pod naszym patronatem: Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na pokaz zdjęć Kamila Myszkowskiego i Krzysztofa Szlapy. W środę, 14 lipca, w Miejskim Centrum Kultury w Tychach artyści pokażą zdjęcia tworzące ich wspólny cykl „Obrazy metafor” oraz swoje autorskie projekty.

Kamil Myszkowski: „Całe życie z fotografią” – taki tytuł książki widnieje na jednym ze zdjęć z serii „Obrazy metafor”. Ten tytuł może być również mottem dla działalności naszego duetu, ponieważ fotografia stała się dla nas życiem i dzięki niej możemy się realizować. Wybór grzbietu książki był świadomym podkreśleniem fotograficznej drogi, którą codziennie przechodzimy. Fotografia jest nieograniczonym polem do popisu, daje nieskończenie wiele możliwości (mam na myśli nie tylko fotografowanie, ale i uczenie, oglądanie czy prezentowanie zdjęć i rozmawianie o nich). Jest specyficzną wolnością, z której jednak trzeba nauczyć się korzystać. Nabycie wiedzy pozwala nam przy pomocy aparatu fotograficznego odnajdywać inne rzeczywistości. Właśnie odnajdywaniem nowych światów była w gruncie rzeczy praca nad cyklem fotografii „Obrazy metafor”.
Wspólnie z Krzysztofem rozpoczęliśmy podróż od poznania szczególnej mapy, drogowskazu lub wręcz przewodnika w postaci publikacji Bernda Stieglera „Obrazy fotografii. Album metafor fotograficznych”. Ta książka, która zawiera w sobie ponad pięćdziesiąt haseł odnoszących się do metaforycznego ujęcia fotografii, stała się inspiracją do niezwykle wymagającej reżyserskiej pracy nad zdjęciami. Staliśmy się kreatorami światów, aktorami na ich scenach, owładniętymi licznymi wizjami pochodzącymi z połączonych umysłów.

Bohaterowie drugiej odsłony cyklu „Obrazy metafor” to zakrętka od koreksu, spłowiałe karty wizytowe, srebrny talerz lampy błyskowej, rzutnik przeźroczy, drewniana kopiorama, szklany negatyw, zdezelowany powiększalnik ciemniowy i obiektyw Helios, kultowe aparaty Zenit, Druh, FED i Smiena.

Jak wyjaśnia Krzysztof Szlapa: – Za sprawą naszej wyobraźni otrzymują drugie życie, powracają z zakurzonych pudeł schowanych na strychach, ze straganów targu staroci i ciemnych piwnic, aby odegrać nowe role w metaforycznym widowisku. Już nie służą fotografii jako narzędzia, nie są też tylko świadkami historii techniki fotograficznej, lecz pokonując próbę czasu, stają się autoteliczne. Niczym eksponaty w filmie „Noc w muzeum”, ożywają w nowych zaskakujących kontekstach, aby dać świadectwo temu, jak bogaty w różnorakie wątki jest wewnętrzny świat fotografii.

Kamil Myszkowski – artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji.

Krzysztof Szlapa – artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, od 2014 roku kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie we współpracy z Jakubem Byrczkiem, w latach 2014-2019 kurator Galerii Za Szybą. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, uczestnik Szkoły Widzenia, Grupy 999, Grupy FOTOGRAFY, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, wykładowca kursów ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego UŚ. Mieszka i tworzy w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Pokaz zdjęć rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.

Więcej informacji o Tyskim Towarzystwie Fotograficznym na ttf.tychy.pl.

Zdjęcie © K. Myszkowski, K. Szlapa