Tyski Zin Fotograficzny 2023

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza 20 czerwca na premierę zina fotograficznego, podsumowującego miniony rok zdjęciami wykonanymi przez TTF-owiczów i pokaz (slide show) fotografii w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza”.

Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz publikacji! Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy – informacja o ich rozpoczęciu zostanie ogłoszona na stronie ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, będzie decydować kolejność zgłoszeń. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 20 czerwca, o godz. 18.00.

W wydawnictwie znalazły się w zdjęcia autorstwa 21 osób, tak różnorodne jak różne są zainteresowania pasjonatów fotografii skupionych w TTF-ie. W wyborze najciekawszych kadrów TTF wspierały znane fotografki Anna Lewańska i Beata Mendrek (obie były jurorkami konkursu Tychy Press Photo), które podczas warsztatów-konsultacji w „Tęczy” wskazywały najlepszą drogę i motywowały. Ich konstruktywna krytyka jak i pokazanie mocnych stron zdjęć okazały się nieocenioną pomocą.

Tyski zin fotograficzny to tak naprawdę nasz zbiorowy, choć bardzo osobisty pamiętnik, w którym każdy zapisał jego strony tak jak chciał, swoim własnym charakterem pisma – podsumowuje Marcin Zimnal, prezes TTF-u. – Każde podsumowanie rodzi oczywiste pytanie, jak w przyszłości będzie nam kojarzyć się zakończony rok. Zapewne z wojną tuż za naszą granicą, która w zinie pojawia się w żółto-niebieskich zdjęciach Eweliny Kosmy i teatralnych kadrach Agnieszki Seidel-Kożuch. Jest jakaś ponura ironia w tym, że okładkowa fotografia z chorzowskiego wesołego miasteczka została zrobiona dokładnie w drugim dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Drugi raz TTF podsumuje poprzedni rok w postaci zina – publikacji zwyczajowo tworzonych przez miłośników jakiegoś tematu np. muzyki, fantastyki, fotografii, skierowanej do osób podzielających owe zainteresowania, często kojarzonych z subkulturami lub kibicami. W przypadku fotografii mianem zina określa się nie tylko mniej lub bardziej regularnie wydawane czasopisma, ale także publikacje w sferze treści będące książką fotograficzną, wydane w niskim nakładzie i standardzie niższym niż w przypadku tradycyjnych wydawnictw, np. brak twardej okładki, mniejsza ilość stron.

Autorzy zdjęć: Jacek Boczar, Magdalena Emka Borucka, Jerzy Czapnik, Janusz Panejko, Piotr Fankidejski, Karol Gruszka, Tomasz Jodłowski, Irek Kapler, Ewelina Kosma, Grzegorz Krzysztofik, Wojciech Lasak, Altea Leszczyńska, Urszula Lisińska, Izabella Pacek, Beata Praszczak, Bartłomiej Rokstein, Agnieszka Seidel-Kożuch, Sylwester Taras, Piotr Witkowski, Marcin Zimnal i Tomasz Ziobro.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.

Partnerzy:Spółdzielczy Dom Kultury TSM Oskard „Tęcza”, Tychy Press Photo, Twoje Tychy, tychy.pl i foto-info.pl. Projekt i skład katalogu: Atelier Idel Agnieszka Seidel-Kożuch.

Po premierze zin będzie też dostępny w formie on-line na stronie ttf.tychy.pl. Tyskie Towarzystwo Fotograficzne już od 10 lat przyciąga pasjonatów fotografii z Tychów i okolic. Zorganizowało 35 pokazów zdjęć, 24 spacery fotograficzne, 22 warsztaty fotograficzne oraz 17 wystaw wspólnych i indywidualnych.