Tyskie Towarzystwo Fotograficzne

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne ma 10 lat! Dokładnie 29 marca 2013 roku sąd w Katowicach zarejestrował stowarzyszenie. Marka TPP od lat patronuje różnym wydarzeniom, organizowanym przez TTF. Na naszych łamach na pewno znajdziecie info o czerwcowej premierze kolejnego zina.

Przez dekadę TTF zorganizował 35 pokazów zdjęć, 24 spacery fotograficzne, 22 warsztaty fotograficzne oraz 17 wystaw wspólnych i indywidualnych, wydali książkę „Stare Tychy. Fotografie”, a w ubiegłym roku – Pierwszy Tyski Zin Fotograficzny.

Obecnie pracują nad kolejnym podsumowaniem roku, którego efektem będzie wydanie zina, współfinansowanego z budżetu Miasta Tychy w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Premiera wydawnictwa, połączona z pokazem zdjęć, planowana jest na drugą połowę czerwca. W tym roku czekają nas cztery indywidualne wystawy autorstwa TTF-owiczów w galerii tyskiego SDK Tęcza. Wernisaż pierwszej z nich już 24 kwietnia – swoje zdjęcia pokaże Maciej Trlik. Również w kwietniu TTF zaprosi na kolejny, tym razem poświąteczny spacer fotograficzny.

Inicjatorem powstania stowarzyszenia był Artur Jastrzębski – laureat konkursu TPP. Honorowymi członkami TTF-u są Rafał Klimkiewicz i Tomasz Jodłowski – obaj byli gośćmi TPP. Latem 2014 r. zorganizowano pierwszy wspólny plener fotograficzny, którego tematem były tyskie trolejbusy – jeden z symboli naszego miasta. Kilka miesięcy później zdjęcia, zrobione między innymi podczas tego pleneru, pokazano na pierwszej zbiorowej wystawie „Tyskie szelki” w Pasażu Kultury Andromeda. Od 2015 roku prezesem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego jest Marcin Zimnal, który przez 20 lat współorganizował TPP. Od samego początku w TTF-ie działa Dominik Gajda, pomysłodawca TPP.

Na pokazy i warsztaty zapraszali twórców specjalizujących się różnorodnych dziedzinach, od cyjanotypii i astrofotografii po fotografię mobilną czy kulinarną. Tylko w minionym roku gośćmi byli: Michał Kałużny, Rafał Klimkiewicz, Maks Skrzeczkowski, Jacek Bonecki, Kamil Myszkowski, Krzysztof Szlapa i Tomasz Sikora. Pasjonaci należący do TTF-u mieli okazję fotografować mecz GKS Tychy z 1. FC Koeln na otwarcie Stadionu Miejskiego w Tychach, Święto Miasta, festiwal Port Pieśni Pracy czy Rock na Plaży, zwiedzać Browar Obywatelski i Tyską Galerię Sportu. Zbiorowy pokaz zdjęć pod tytułem „Spojrzenie” zaprezentowano podczas 16. Rybnickiego Festiwalu Fotografii. Gościli między innymi w Pasażu Kultury Andromeda, Muzeum Miejskim, Tyskiej Galerii Sportu, SDK Tęcza i Miejskim Centrum Kultury w Tychach, w którego budynku jest oficjalna siedziba.

Więcej info o stowarzyszeniu na ttf.tychy.pl.

Grafika: Agnieszka Seidel-Kożuch / fotografia / Atelier Idel