Pod naszym patronatem: na oprowadzanie autorskie po wystawie fotografii „Przemiana”, pokazującej dekadę zmian centrum Katowic, zapraszamy do galerii Spółdzielczego Domu Kultury „Tęcza” w Tychach, w najbliższą środę, 17 stycznia.

Autorem czarno-białych zdjęć jest Marcin Zimnal z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Będzie okazja posłuchać o tym jak zmieniało się (autor lubi określenie: przepoczwarzało) centrum stolicy naszego województwa. – Opowiem, którym obiektom poświęciłem najwięcej uwagi, a jakie mniej mnie interesowały i dlaczego. Czy piękne wizualizacje stały się rzeczywistością? Które miejsca nadal straszą, a z których można być dumnym? Co było dla mnie smutnym symbolem remontu Rynku? Jakie dziwne rozmowy niechcący słyszałem robiąc zdjęcia w tym miejscu? – zapowiada Marcin Zimnal.

Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.

Pokazywane zdjęcia pochodzą z lat 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy.

Wystawa będzie czynna do 26 stycznia. Po jej zakończeniu folder wystawy, w wersji elektronicznej (plik pdf), będzie bezpłatnie dostępny na stronie marcin.zimnal.com.

Marcin Zimnal realizuje długoterminowe projekty dokumentalne. Przez 21 lat był współorganizatorem Tychy Press Photo – za tę inicjatywę razem z Dominikiem Gajdą otrzymał nagrodę Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby w dziedzinie kultury. Od 9 lat jest prezesem Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Organizatorzy wystawy: Spółdzielczy Dom Kultury „Tęcza” Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard” i Tyskie Towarzystwo Fotograficzne.
Partnerzy: Tychy Press Photo i galeria Shnooreck.
SDK „Tęcza” znajduje się w Tychach przy Al. Niepodległości 188.