Fot. Anna Lewańska

Zapraszamy na Festiwal Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo 2021. Podczas 21. edycji imprezy poznamy wyniki konkursu i obejrzymy wystawę 89 zdjęć z minionego roku. Poznamy twórczość czworga zaproszonych gości. Tym razem wszystkie pokazy odbędą się w formule on-line, a na wystawę pokonkursową zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”.

Sobota, 13 marca, godz. 19.30

Pokaz zdjęć gościa specjalnego Anny Lewańskiej, otwarcie wystawy pokonkursowej, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród – kanał Galerii „Obok” w YouTube.

Niedziela, 14 marca, godz. 17.00

Pokazy zdjęć Marzeny Bugały (oglądaj na bit.ly/tpp_bugala), Marcina Giby (oglądaj na bit.ly/tpp_giba) i Irka Dorożańskiego – kanał Galerii „Obok” w YouTube.

Wystawa pokonkursowa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok” (Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego 2) będzie dostępna stacjonarnie, czynna do 16 kwietnia.

Goście festiwalu:

Anna Lewańska

Najbardziej lubi portretować ludzi, ponieważ ceni sobie kontakt z drugim człowiekiem, tak samo dobrze czuje się w fotoreportażu i w szeroko pojętej fotografii ulicznej. Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”, później przez 4 lata pracowała jako fotograf w Australii. Podróż powrotna trwała pół roku i okazała się kolejną fotograficzną przygodą. W minionym roku została laureatką I nagrody w kategorii „Ludzie, zdjęcie pojedyncze” w konkursie Grand Press Photo.

Marzena Bugała

Od kilkunastu lat pracuje jako fotoreporterka „Dziennika Zachodniego”, realizując m.in. tematy newsowe, społeczne, wykonując portrety i realizując autorskie projekty fotograficzne. W 2020 roku dwukrotnie jej fotografie newsowe obiegły całą Polskę i media zagraniczne. Zdjęcie hajlującego w stronę katowickiej policji pseudokibica wywołało ogólnopolską dyskusję. Fotografia dziewczyny na schodach katowickiej katedry otoczonej zniczami i kordonem policji stało się ikoną strajku kobiet. Jest laureatką między innymi konkursów „Obiektywnie Śląskie”, Śląska Fotografia Prasowa, Konkurs Fotografii Sportowej, Inny Czas, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic i Human Doc. Nagrodzona tytułem Dziennikarki Roku w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”.

Fot. Marzena Bugała - gość Tychy Press Photo
Fot. Marzena Bugała

Marcin Giba

Ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W fotografii fascynuje go możliwość kreacji. Od 2018 roku wykonuje Podniebne Obrazy za pomocą drona, co przyniosło mu już wiele nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach fotograficznych m.in. Sony World Photography Awards, Urban Photo Awards, Chromatic Photography Awards, Fine Art Photography Awards, Moscow International Foto Awards i Tokyo International Foto Awards. Jego dronowe zdjęcia można było zobaczyć na wystawach w Londynie, Sydney, Moskwie, Pradze, Bratysławie, Krakowie czy Trieście.

Fot. Marcin Giba

Irek Dorożański

Fotografią zajmuje się od ponad 20 lat. Głównym nurtem w jego pracy jest dokument społeczny i fotografia sportowa. W obydwu przypadkach interesuje go człowiek w środowisku, w którym się znalazł, a także jego zmagania z życiem codziennym. W zdjęciach lubi sytuacje nieoczywiste „na uboczu”. Swoją przygodę z zawodem fotoreportera zaczynał w „Dzienniku Zachodnim”. Obecnie freelancer, współpracuje z agencjami prasowymi. Jest laureatem kilkunastu nagród w największych polskich konkursach fotografii prasowej (m.in. BZ WBK Press Foto, Śląska Fotografia Prasowa). Od prawie dekady współtworzy wizerunek Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Fot. Irek Dorożański

Partnerzy: Fotonet i ZPAF Okręg Śląski.

Patroni medialni: TVP3 Katowice, Fotopolis.pl, Twoje Tychy, Nowe Info, Tychy.info

Organizator: Miejska Galeria Sztuki „Obok” w Tychach. Współorganizatorami są Dominik Gajda i Marcin Zimnal, którzy 3 lata temu za inicjatywę Tychy Press Photo otrzymali Nagrodę Andrzeja Dziuby – Prezydenta Tychów w dziedzinie kultury.

W konkursie mogły brać udział osoby fotografujące, które mieszkały lub pracowały w minionym roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z miastem, ale w tym przypadku zgłaszane fotografie musiały być wykonane na terenie Tychów. Pula nagród to 3000 zł. W konkursie wzięło udział 40 osób, które zgłosiły łącznie 406 fotografii. Osoby zakwalifikowane na wystawę pokonkursową: http://tychypressphoto.pl/wystawa-pokonkursowa-2

„Widzieć co się fotografuje”

Przewodnicząca jury Anna Lewańska pisze o konkursie: „Pandemia miała i ma niezaprzeczalny wpływ na możliwości wyboru tematów, a także na techniczne możliwości ich realizacji, pojawiło się wiele zdjęć wykonywanych z góry, z dronów. Miłośników fotografii wyraźnie dotknęły ograniczenia w przemieszczaniu się, a przecież „bycie łazikiem” to niezbędna składowa „bycia dobrym fotografem”. Najważniejsze, że podczas oglądania nadesłanych prac czułam, że autorzy zdawali sobie sprawę z istotnego założenia. Żeby zrobić dobre zdjęcie trzeba być wiernym jednej zasadzie: widzieć co się fotografuje, a nie fotografować co się widzi”.

Zdjęcie u góry © Anna Lewańska: rodzina z Nowej Wsi z wizytą u rodziny w Głubczycach, lipiec 2012.