Zapraszamy na kolejne wydarzenie, organizowane przez Tyskie Towarzystwo Fotograficzne pod naszym patronatem: warsztaty fotograficzne i pokaz zdjęć Karola Nienartowicza – mistrza fotografii górskiej.
W sobotę, 7 sierpnia, w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26) będzie można wziąć udział najpierw w warsztatach (godz. 14.00-16.00, bezpłatne, zapisy mailowe), a później w pokazie zdjęć – godz. 17.00, wstęp bezpłatny. Na oba wydarzenia ilość miejsc jest ograniczona.
Karol Nienartowicz o sobie i swoich fotografiach: Fotografuję góry od 2003 r. W latach 2003-2005 pracowałem sprzętem analogowym, również sam wywoływałem zdjęcia w ciemni. Ten okres nauczył mnie podstaw fotografii. W 2005 roku kupiłem pierwszą cyfrówkę i zainteresowałem się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkryłem fotografowanie gór w Polsce i sąsiednich państwach. Od 2009 roku łączę pasję fotografowania z pasją podróży trekkingowych po górach Europy i świata.
Podczas swoich wypraw jeżdżę przede wszystkim w góry, gdzie nadrzędnym celem jest fotografowanie. Najchętniej nocuję w namiocie, zwykle w miejscach odludnych lub trudno dostępnych, by z dala od ludzi łapać wieczorne i poranne światło. Nie lubię schronisk i szeroko pojętej cywilizacji w górach. Najlepiej czuję się w miejscach dzikich i dziewiczych – takich, w których spotkanie drugiego człowieka jest przyjemnością, a nie koniecznością. Lubię się zmęczyć i wstawać wcześnie rano, by oglądać widoki, które inni przesypiają.
Jeśli interesuje Cię więcej informacji na mój temat oraz chciałbyś poczytać o moich fotograficznych początkach, inspiracjach i przygodach – polecam książką „Górskie wyprawy fotograficzne”, gdzie zostało to wszystko opisane. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co się u mnie dzieje zapraszam na Facebook i Instagram.
Od 2009 r. cyklicznie podróżuję w góry również poza Polskę. Podczas swoich wyjazdów, w czasie 8 lat, odwiedziłem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Fotografowałem w następujących miejscach: Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, górach Islandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Włoszech, Niemczech i Liechtensteinie, Pirenejach w Hiszpanii i Andorze, Górach Sierra Nevada w Hiszpanii, Serra Estrela w Portugalii, Sudetach w Polsce i Czechach, Górach Połabskich w Czechach i Niemczech, Jurze Szwabskiej w Niemczech, Karpatach w Polsce, Rumunii, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, Górach Nemërçkë w Albanii, Górach Galicica w Macedonii, Górach Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, Pirynie, Rile i Starej Płaninie w Bułgarii, Górach Pindos, Tajget, Meteorach i na Olimpie w Grecji, Grampianach i Górach Kaledońskich w Szkocji, górach Jordanii i Izraela, Andach Patagońskich i Ziemi Ognistej w Chile i Argentynie.
Z miejsc leżących poza górami fotografowałem holenderskie wiatraki oraz pola pełne hiacyntów i tulipanów, pejzaże miejskie w krajach Beneluxu, zabytki stolic i dużych miast w krajach Bałtyckich i Rosji, pejzaże Anglii, oraz krajobraz miejskiej dżungli w Nowym Jorku. Największym sentymentem darzę jednak Karkonosze w których się wychowałem i mieszkałem przez 28 lat. Od 2013 r. jestem licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Przez 3 lata mieszkałem w Gdańsku, gdzie zajmowałem się głównie fotografią morską i miejską. W Gdańsku pracowałem przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”, który otrzymał nominację do nagród Bafta, Złotego Globu i Oscara. W filmie byłem odpowiedzialny za malowanie ujęć o dużym ruchu. 10 scen spod mojej ręki możecie zobaczyć na ekranie. W latach 2016-2018 mieszkałem w Zakopanem, gdzie ponownie fotografowałem górskie pejzaże. Od września 2018 r. mieszkam na stałe w Krakowie. Mam w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich wiodących mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, 5 występów w telewizji, a nawet własne tagi na Pudelku i biografię na Wikipedii (sprawdźcie!). W 2018 r. ukazała się moja debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”.
Ważne: spotkanie odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.
Na warsztaty fotografii górskiej (teoretyczne) obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl, liczba miejsc ograniczona. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zapisów mailowych także na pokaz zdjęć. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych.
Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku.
Zdjęcia u góry strony © Karol Nienartowicz, wszelkie prawa zastrzeżone.